Preskočiť na obsah
25. októbra 2016

Čína chce investovať na Slovensku – privítali by u nás logistické centrum

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes rokoval s delegáciou Medzinárodnej obchodnej komory Hodvábnej cesty (SRCIC – Silk Road Chamber of International Commerce, Hong Kong) na čele s jej predsedom LU Jianzhongom. Debata bola venovaná najmä témam budúcich investícií a obchodných projektov, ktoré by u nás mohli vďaka spolupráci vzniknúť. „Slovensko má v rámci Európy výnimočnú geografickú polohu a infraštruktúru vybudovanú do všetkých svetových strán. S novým logistickým centrom by ste sa stali srdcom Európy,“ povedal LU Jianzhong. Zdôraznil tiež, že čínska vláda podniká kroky k tomu, aby ich tovar prúdil z krajiny cez hranice až do Európy bez zbytočných problémov.

Snahy SRCIC sú primárne orientované na železničnú cargo prepravu smerom z a do Číny. Nevylúčili však ani investície do hotelovej siete, ktorá by bola využívaná najmä pre čínskych turistov.

S vicepremiérom Pellegrinim sa zhovárali aj o novej platforme – takzvanej e-hodvábnej ceste. Ide o projekt, v rámci ktorého by si záujemcovia o medzinárodnú spoluprácu mohli on-line prezerať možné investičné zámery, ako aj voľné zdroje na investovanie. „Hongkong je pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom. Evidujeme viaceré perspektívne oblasti pre vzájomnú spoluprácu a nevyužitý potenciál v oblasti obchodu, investícií, vzdelania, ale aj v oblasti inovácií a nových technológií,“ povedal P.Pellegrini. Zároveň predpokladá, že zvýšený záujem Číny o rast investícií na Slovensku, ako i v strednej Európe a potenciál iniciatívy „One Belt, One Road“ povedie k vytvoreniu užších hospodárskych vzťahov.

V najbližších rokoch sa očakáva výrazné zvýšenie objemov prepravovaných tovarov oboma smermi. V tejto súvislosti podpredseda vlády informoval čínsku stranu o projekte predĺženia širokorozchodnej trate až k Dunaju.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim