Preskočiť na obsah
11. decembra 2017

Developeri stiahli žiadosti o udelenie štatútu významnej investície v Bratislave

Developeri HB Reavis a J&T Real Estate nateraz stiahli svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty v Bratislave, oznámil na brífingu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. O týchto žiadostiach tak v stredu 13.12. nerozhodne ani vláda, hoci to bolo v pláne.

Vicepremiér Pellegrini v pondelok zvolal na rokovanie primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a zástupcov oboch developerov, aby sa rozhodlo ako so žiadosťami ďalej. “Na základe rôzneho súhrnu všetkých možných okolností sa rozhodli investori, že nateraz svoje žiadosti o udelenie štatútu významnej investície sťahujú. Nebudú ani predmetom rokovania stredajšej vlády, ktorá sa bude venovať primárne hlavnému mestu,” uviedol podpredseda vlády.

Pellegriniho mrzí, že veľká časť bratislavských mestských i miestnych poslancov veľmi ostro vyjadrovala svoj postoj proti projektom HB Reavis a J&T Real Estate. “Svoj názor a odmietanie urobili bez toho, aby si poriadne vypočuli argumenty investorov. Ich politikou je byť len zásadne proti niečomu, bez ohľadu na to, či si to obyvatelia Bratislavy i celého Slovenska želajú,” skonštatoval. Tlak verejnosti proti udeleniu štatútu významnej investície týmto projektom vnímal za čisto populistický. Podľa neho ho ovplyvnili aj voľby do VÚC.

Vicepremiér si myslí, že je to chyba, ak sa takto bude postupovať aj naďalej. “Myslím si, že aj pri veľkých investíciách treba buchnúť po stole a prekričať tých krikľúňov, nájsť odvahu a pokračovať v týchto investíciách po celej krajine,” uviedol Pellegrini. Ak by sa štatút významnej investície týmto projektom udelil, podľa jeho slov by mohli tieto projekty skokovo posunúť hlavné mesto dopredu. Ako tvrdí, Bratislava musí súperiť s Viedňou, Budapešťou či Prahou a nemôže zostať “zaspatou krásavicou na Dunaji”.

“Tešil som sa, že konečne príde do Bratislavy veľký impulz. Želám si, aby títo investori nezostali sklamaní a dúfam, že budú mať ešte chuť vôbec svoje investičné aktivity na pôde Bratislavy realizovať,”podotkol Pellegrini.

Developer HB Reavis sa v marci rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke. Je v nich zahrnutá aj nová autobusová stanica či lanovka cez Dunaj. Štatút môže podľa developera priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur.

Začiatkom augusta požiadala o udelenie štatútu významnej investície aj spoločnosť J&T Real Estate. Jej projekt by mal zjednodušiť a urýchliť procesy súvisiace s rozvojom nového centra hlavného mesta na oboch stranách Dunaja. Developer chce preinvestovať približne 1,2 miliardy eur, súčasťou projektu je aj nový peší most cez Dunaj a električkové trate.

 

Zdroj: TASR

Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim