Preskočiť na obsah
7. marca 2018

Diskutujeme v regiónoch o prioritách pre Slovensko

Sériu stretnutí predstaviteľov Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a neštátnych zainteresovaných aktérov sme dnes odštartovali v Nitre. Témou bola udržateľná, „strieborná“ a obehová ekonomika. Počas najbližších dní budú nasledovať podujatia k ďalším témam v Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Poprade a v Prešove.

„Priority pre Slovensko, to sú oblasti, ktorým by sa tento štát mal do roku 2030 prednostne venovať pri tvorbe všetkých opatrení, politík a zákonov. Participatívny proces nám pri tvorbe ich obsahu ponúka cenné pohľady a vstupy. Máme za sebou jedno zasadnutie a jedno stretnutie, a už teraz je jasné, že namiesto pôvodných 5 priorít predložíme vláde 6,”  uviedla generálna riaditeľka sekcie riadenia investícií ÚPVII Alena Sabelová.

Pribudla oblasť Právny štát, silné inštitúcie a bezpečnosť, ktorá odzrkadľuje nevyhnutnosť efektívne fungujúcej verejnej správy. Bez nej udržateľný rozvoj nie je možný.

Stretnutia so zainteresovanými aktérmi (participatívny proces) sa budú konať v dvoch kolách a vždy budú venované jednej z navrhovaných priorít, ktoré vychádzajú zo 17 cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030 OSN.

Harmonogram stretnutí v prvom kole participatívneho procesu:

7.3. Nitra Udržateľný ekonomický rast pri starnúcej populácii a v meniacom sa globálnom prostredí
8.3. Banská Bystrica Vzdelanie pre udržateľný rozvoj
9.3. Zvolen Udržateľné sídla a krajina v kontexte zmeny klímy
12.3. Poprad Zdravie a kvalita života
13.3. Prešov Eliminácia chudoby a sociálna inklúzia

 

Výsledkom participatívnych stretnutí bude rozpracovanie národných priorít pre Slovensko, ktoré budú predložené na rokovanie vlády SR a v júli budú predstavené aj na pôde OSN v New Yorku.

 

Viac o možnostiach participácie

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim