Preskočiť na obsah
4. októbra 2018

Do okresu Košice-okolie má v najbližších piatich rokoch prísť viac ako 71 miliónov eur

Vláda SR v stredu zasadala v obci Ploské v okrese Košice-okolie, ktorý je jedným z 18 najmenej rozvinutých okresov na Slovensku. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši uviedol, že súčasťou Akčného plánu pre tento okres bude finančný príspevok vo výške viac ako 71 miliónov eur.

 „V Ploskom ideme schváliť Akčný plán, ktorý hovorí o tom, že do najmenej rozvinutého okresu Košice-okolie má v najbližších piatich rokoch prísť viac ako 71 miliónov eur, z čoho má byť 66 miliónov eur z eurofondov a takmer päť miliónov eur z regionálneho príspevku. V súčasnosti sú určené prioritné oblasti na ktoré majú tieto peniaze ísť,” uviedol Raši s tým, že všetky musia mať spoločný menovateľ – zvyšovanie počtu pracovných miest v okrese Košice-okolie o 822. „Tým sa má vyrovnať regionálny rozdiel, ktorý je medzi priemerom Slovenska a najmenej rozvinutými okresmi,” uviedol vicepremiér.

Ako spresnil, účel financií bude rozhodnutím samotného okresu. „Na čo tieto peniaze pôjdu, to bude určené výbormi na úrovni týchto okresov, ktoré si samy rozhodnú, čo sú v rámci prioritných oblastí ich priority a kto by mohol byť definitívnym príjemcom,”dodal R. Raši.

Raši tiež pripomenul, že sekcia regionálneho rozvoja predchádza od 1. januára 2019 z Úradu vlády SR do kompetencie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, dôvodom je podľa jeho slov optimalizácia procesov. „Niekedy boli chyby na strane prijímateľov, niekedy boli chyby na strane tých, ktorí o tom rozhodovali. Teraz odstraňujeme akékoľvek byrokratické prekážky a zjemňujeme všetky procesy, aby to išlo čo najrýchlejšie, lebo regionálny príspevok je o tom, aby pomohol čo najskôr tam, kde sa nedajú čerpať európske prostriedky,” uzavrel podpredseda vlády.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim