Preskočiť na obsah
19. septembra 2016

IIB a Slovensko prehlbujú investičnú spoluprácu

Podpredseda vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredseda predstavenstva Medzinárodnej investičnej banky (International Investment Bank, IIB) Jozef Kollár dnes podpísali Memorandum o spolupráci medzi IIB a Úradom podpredsedu vlády. Majú totiž v úmysle blízko spolupracovať a to napríklad už pri príprave Národného infraštruktúrneho plánu SR na roky 2018-2026.

“Memorandum hovorí napríklad o asistencii banky pri identifikácii dodatočných zdrojov financovania, získavaní investorov, o rozvojovej pomoci a o príprave investícií v rozvojových krajinách,” priblížil vicepremiér Pellegrini. Jedná sa najmä o súčinnosť v rámci prvého donorského programu IIB – Fondu technickej pomoci, ktorý IIB a Slovenská republika založili v apríli tohto roku na financovanie technickej asistencie v Mongolsku, vo Vietname a na Kube. Banka tak teraz môže spoločne s Úradom pracovať na príprave projektov a programov v rámci uvedeného fondu v prospech zmienených krajín.

„Toto je ďalší významný krok v upevnení vzťahov medzi Slovenskou republikou a IIB. Naša banka je pripravená podporovať Slovensko s dodatočnými finančnými prostriedkami pre strategické projekty. Taktiež vítame ochotu Úradu podpredsedu vlády pomôcť nám s rozvojovými aktivitami v rámci založeného technického fondu, ktorý predstavuje nový nástroj IIB,“ komentoval Jozef Kollár.

Memorandum bolo podpísané počas seminára, ktorý v Bratislave zorganizovala IIB pri podpore Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, s názvom „Rozvíjajúca sa Kuba – príležitosti pre firmy zo strednej a východnej Európy“. Jednou z tém seminára boli tiež plány IIB o poskytnutí technickej podpory na Kube a možnej spolupráci v danom ohľade s Úradom, vzhľadom na postavenie IIB ako jedinej multilaterálnej rozvojovej banky, v ktorej je Kuba členom.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim