Preskočiť na obsah
26. októbra 2017

P. PELLEGRINI: Bratislava sa musí rozvíjať skokovo, inak bude zaspatá princezná

„Bratislava sa musí rozvíjať skokovo, v opačnom prípade bude stále len zaspatá princezná na Dunaji“. Na HNClube, ktorý vo štvrtok 26. októbra v Bratislave organizovali Hospodárske noviny, to vyhlásil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.  V hlavnom meste je podľa neho potrebné realizovať významné investície, ktoré Bratislavu pretvoria na modernú metropolu, kde sa bude ľuďom chcieť žiť a pracovať.

Pellegrini tak reagoval na margo žiadostí developerov HB Reavis a J&T Real Estate o udelenie štatútu významnej investície pre ich projekty v Bratislave. Rozhodnutie k nim by mala podľa jeho slov dať vláda do polovice decembra tohto roka.

“Ja obe tieto žiadosti predložím na vládu tak, ako mi to prikazuje zákon, s tým, že bude prebiehať štandardné medzirezortné pripomienkové konanie. Potom je na rozhodnutí jednotlivých členov vlády, či podporia udelenie štatútu významnej investície. Na toto rokovanie bude prizvaný aj primátor Bratislavy a myslím si, žeby sme mali prizvať aj starostov dotknutých mestských častí,” povedal podpredseda vlády. Ako podotkol, vládu bude zaujímať stanovisko hlavného mesta.

Rozvoj Bratislavy je podľa Pellegriniho potrebný, ak chce Bratislava súperiť s Viedňou i Budapešťou a Slovenská republika sa uchádzať o príchod ďalších významných inštitúcií. “Hovoríme o investícii oboch developerov presahujúcu dve miliardy eur. Nie je to malý objem peňazí a má to aj národno-hospodársky význam. Bratislava si zaslúži, aby sa do nej takáto obrovská finančná injekcia naliala, aby to netrvalo 25 rokov, ale možno vďaka štatútu významnej investície sedem,” skonštatoval Pellegrini.

HB Reavis, ktorý stojí za projektom Stanica Nivy, sa v marci rozhodol požiadať štát o udelenie štatútu významnej investície pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke. Je v nich zahrnutá aj nová autobusová stanica či lanovka cez Dunaj. Štatút môže podľa developera priniesť zrýchlenie administratívnych procesov pri budovaní novej štvrte. Celkovo sa investícia blíži k jednej miliarde eur.

Začiatkom augusta požiadala o udelenie štatútu významnej investície aj spoločnosť J&T Real Estate. Ten by mal zjednodušiť a urýchliť procesy súvisiace s rozvojom nového centra hlavného mesta na oboch stranách Dunaja. V rámci konceptu Spojená Bratislava chce developer preinvestovať približne 1,2 miliardy eur, jeho súčasťou je aj nový peší most cez Dunaj a električkové trate.

 

Zdroj: TA SR, ÚPVII

Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim