Preskočiť na obsah
28. mája 2018

Smart City: Prvá hybridná dotácia podporí recyklovanie plastov

Plasty predstavujú obrovskú environmentálnu záťaž a udržateľné narábanie s nimi je dôležitou súčasťou obehovej ekonomiky. Práve inovatívny projekt na recykláciu plastov získal prvú verejno-súkromnú dotáciu od Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) a českej spoločnosti Parzlich s.r.o., člena holdingovej skupiny NWT.

„Prostredníctvom tejto podpory chceme vyslať jasný signál, že máme záujem riešiť problémy s plastovými odpadmi,“ vyhlásil vicepremiér Richard Raši.

Ročne sa vo svete vyprodukuje približne 407 miliónov tón plastových výrobkov. Podľa štúdie OECD s názvom „Improving Markets for Recycled Plastic“ je celosvetová recyklácia plastov  poddimenzovaná, napr. v Európskej únii sa recykluje iba 30%.

„Preto aj iniciatívou nášho úradu v spolupráci so súkromným sektorom chceme zodpovedne pristupovať k veľkej spoločenskej výzve, ktorú predstavuje ekologická likvidácia plastov, a tak prispieť k plneniu cieľov Európskej stratégie pre plasty v obehovej ekonomike. Slovensko by malo dosiahnuť stopercentnú recykláciu všetkých obalových plastových materiálov do roku 2030,“ uviedol vicepremiér Richard Raši s tým, že vyjadruje plnú podporu projektom a riešeniam zameraným na udržateľný spôsob nakladania s plastovými odpadmi. „Naše spoločnosti potrebujú dostať šancu vyvinúť inovatívne riešenia v tejto oblasti a presadiť dobré nápady na komerčnú úroveň,“ dodal.

Koncom marca 2018 ÚPVII vyhlásil spoločne s firmou Parzlich, s.r.o., výzvu na podporu experimentálneho vývoja a inovácií v oblasti manažment odpadov. Zmluva s úspešným žiadateľom o poskytnutie pomoci a podpory, ktorým je slovenská spoločnosť ENVIROCARE, s.r.o.  je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.


Pozn.:

Pilotná podpora projektov predstavuje model verejno-súkromného financovania v oblasti experimentálneho vývoja a inovácií pre rozvoj smart cities, v ktorom Slovenská republika vyčlenila z vlastných zdrojov milión eur s tým, že druhú značnú časť prostriedkov poskytnú súkromní partneri.

Hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov verejného a súkromného sektora vychádzala pri výbere úspešného príjemcu z odborných posudkov od nezávislých medzinárodných odborných hodnotiteľov vyžrebovaných zo zoznamu odborných hodnotiteľov ÚPVII.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim