Preskočiť na obsah
8. októbra 2018

ÚPVII a Európska investičná banka hľadajú možnosti ako priniesť na Slovensko viac investícií

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa stretol s viceprezidentom Európskej investičnej banky (EIB) Vazilom Hudákom, s ktorým hľadali riešenia na vytvorenie investičnej platformy pre podporu inteligentných miest a skvalitnenie mechanizmu pri príprave konkrétnych projektov.

Zástupcovia Európskej investičnej banky na čele s jej slovenským viceprezidentom Vazilom Hudákom na stretnutí predstavili čiastočné závery pripravovanej štúdie Creation of an investment platform for smart cities and regions initiatives in Slovakia, ktorá vyhodnotila investičné potreby Slovenska v oblasti inteligentných miest a regiónov, a tiež identifikovala možnosti na prekonanie investičnej medzery a navrhla spôsob vytvorenia investičnej platformy.

Do štúdie vypracovanej pre EIB a spoločnosť Slovak Investment Holding boli oslovení zástupcovia verejného a súkromného sektora i samospráv.

Štúdia identifikovala 767 projektov, z ktorých takmer polovica spadala pod agendu inteligentných miest a regiónov a predstavujú investičný potenciál pre Európskej investičnú banku a Slovenský investičný holding v objeme 576,5 miliónov eur. Aj tieto výsledky nám potvrdzujú, že smart priestor pre investičnú platformu pre Smart Cities a regióny má na Slovensku zmysel,“ povedal viceprezident EIB Vazil Hudák.

Zo štúdie vyplýva, že je medzi nimi nedostatok dobre pripravených projektov, ktoré sa najmä vo verejnom sektore orientujú viac na oblasti, u ktorých možno predpokladať finančné krytie, ako na samotné potreby a priority. Pre súkromný sektor sú zas projekty v oblasti inteligentných miest a regiónov menej zaujímavé kvôli dlhodobej návratnosti a ziskovosti.

„Závery štúdie ukazujú, že v oblasti financovana Smart Cities potrebujeme konkrétne opatrenia. Pozitívne však je, že tento dlhodobý proces sa už naštartoval. Vláda ešte v júli schválila mechanizmus financovania na podporu inteligentných riešení a najneskôr do konca roka príslušné ministerstvá zverejnia výzvy,“ uviedol Richard Raši a dodal, že výzvy budú vyhlasované na rôznorodé typy aktivít a podporia širokú škálu nápadovaby mestá a obce neboli obmedzované a ich projekty odzrkadľovali ich reálnu potrebu.

Richard Raši tiež vyzdvihol záujem Európskej investičnej banky o financovanie slovenských projektov. „Našim spoločným cieľom je, aby sme našli spôsoby financovania  a podpory slovenských projektov,“ povedal Richard Raši.

Vicepremiér tiež predstavil nápad podpornej platformy na podporu rozvoja inteligentných miest a obcí. „Chceme, aby bola v regiónoch koncepčná, systémová a kontinuálna podpora v podobe kvalifikovaných expertov, ktorí by prinášali inovatívne riešenia problémov v obciach a mestách a poskytovali by odborné poradenstvo, napríklad aj pri výbere a spracovaní jednotlivých projektov,“ dodal R. Raši.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim