Preskočiť na obsah
10. septembra 2018

Viac ako sto zástupcov odbornej verejnosti rokovalo o budúcnosti Slovenska a eurofondov

Čo sú hlavné výzvy pre našu krajinu v horizonte najbližších 12 rokov, akými projektami na ne budeme reagovať a ako tieto projekty zafinancujeme? Tieto otázky adresujú dva strategické dokumenty z dielne Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a Úradu vlády SR. O pilotnej verzii národného investičného plánu na roky 2018 – 2030 (NIP) bude vláda rokovať už túto stredu, vízia a stratégia Slovenska bude hotová v prvom polroku 2019. Dnes o nej spoločne rokovali dve veľké pracovné skupiny*, tvorené expertmi z akademického, súkromného a neziskového sektora, ako aj z vládnych inštitúcií.

Experti z úradu vicepremiéra dnes predstavili vyše stovke  zástupcov štátnej aj neštátnej odbornej verejnosti prístup, ktorý uplatňujú pri tvorbe vízie a stratégie Slovenska, s dôrazom na participatívny proces. „Okrem zapojenia expertov chceme umožniť aj oponentúru zo strany verejnosti a pripravujeme minikonvent – diskusiu s parlamentnými a potenciálne parlamentnými politickými stranami,“ uviedol vicepremiér Richard Raši. Dodal, že dosiahnutie širokého konsenzu naprieč verejnosťou aj politickým spektrom bude kľúčové pre imúnnosť dlhodobých plánov a stratégii voči politickým cyklom. Trendy, ako sú napríklad starnutie populácie alebo klimatická zmena, totiž naplno zasiahnu až nasledujúce generácie, reagovať na ne však musíme už teraz, a to opatreniami, ktoré ďaleko presahujú 4-ročný volebný cyklus. „Nehovoriac o tom, že bez komplexnej víze a stratégie pre našu krajinu nebudeme schopní určiť smerovanie dlhodobých strategických investícií a vytvoriť stabilný plán investičných projektov,“ podotkol podpredseda vlády. Práve vízia a stratégia Slovenska podľa neho udá smer, kam v nasledujúcom programovom období pôjdu eurofondy.

Pilotná verzia NIP bude predložená vláde skôr ako vízia a stratégia a neobsahuje ešte presný finančný rámec projektov, preto sa počíta sa s jej neskoršou aktualizáciou. Vízia a stratégia rozvoja Slovenska do roku 2030 integruje jednotlivé rezortné stratégie, absorbuje stratégiu regionálneho rozvoja a bude zahŕňať národné priority implementácie Agendy 2030**.

 „Rozhodli sme sa prepojiť vnútroštátnu implementáciu Agendy 2030, koordinovanú naším úradom, so stratégiou regionálneho a územného rozvoja, ktorú pripravoval Úrad vlády, do jednej širokej a mimoriadne dôležitej témy. Tou je udržateľný rozvoj Slovenska,“ povedal vicepremiér Richard Raši s tým, že jeho ľudia už dnes na problematike regionálneho rozvoja s Úradom vlády úzko spolupracujúTáto agenda totiž prejde od 1. januára 2019 pod úrad vicepremiéra.

*Pracovná skupina pre implementáciu Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a pre prípravu Národného investičného plánu SR na roky 2018-2030 a Pracovná skupina pre prípravu Národnej stratégie regionálneho a územného rozvoja SR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim