Preskočiť na obsah
12. septembra 2018

Vláda odobrila pilotnú verziu národného investičného plánu

Materiál z dielne úradu vicepremiéra Rašiho definuje kľúčové investičné projekty pre rozvoj Slovenska až do roku 2030. Týkajú sa oblasti dopravy, energetiky, informatizácie, vzdelávania, zdravotníctva, poľnohospodárstva či regionálneho rozvoja. Dokument, ktorý dnes vzala na vedomie Vláda SR, reflektuje aj ciele Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.

Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho ide o historicky prvý národný investičný plán v takejto celkovej zosumarizovanej podobe, zahrňujúci všetky odvetvia hospodárstva. “Plán má zabezpečiť to, aby táto, no aj budúce slovenské vlády vedeli presne, kam má krajina smerovať v oblasti investícií a rozvoja. Plán bol urobený po vzore Veľkej Británie a bude ďalej komunikovaný s vládou, rezortmi a súkromnými subjektmi. Definuje kľúčové projekty do roku 2030 tak, aby boli naplnené strategické priority Slovenska,” uviedol vicepremiér po rokovaní vlády.

Materiál obsahuje pre jednotlivé sektory charakteristiky súčasného stavu, želaného stavu v roku 2030 a kľúčové investičné programy a projekty zamerané na podporu budovania zeleného, inkluzívneho a inteligentného hospodárstva Slovenskej republiky. Ide napríklad o dobudovanie úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, zvýšenie podielu využitia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, predĺženie strednej dĺžky života, či zvýšenie kvality vzdelávania.

NIP predbežne obsahuje 82 projektov za viac ako 26 miliárd eur. “Ide o neúplné číslo, pretože sa dopĺňa napríklad ešte envirostratégia či národná reforma vzdelávania. Plán sa bude ďalej aktualizovať po dokončení vízie a stratégie Slovenska do roku 2030,“ povedal Richard Raši s tým, že NIP ovplyvní život Slovákov v budúcnosti. Presahuje totiž klasický volebný cyklus a plniť ho budú aj ďalšie vlády. „Verím, že ho budú akceptovať, pretože poskytuje investičný rámec pre víziu a stratégiu Slovenska, ktorá vzniká v širokom participatívnom procese. Na jej tvorbe sa zúčastňujú nielen zástupcovia ministerstiev, ale aj akademického a tretieho sektora, zamestnávateľských zväzov, podnikateľských subjektov a mnohých ďalších,“ dodal podpredseda vlády.

Zdroj: SITA, ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim