Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vláda schválila návrh R. Rašiho na vytvorenie slovenskej inovačnej diplomacie

Slovensko bude mať prvých štyroch inovačných diplomatov v histórii. Vláda SR schválila návrh podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho na vytvorenie inovačnej diplomacie v štyroch krajinách sveta s najväčším inovačným potenciálom – vo Fínsku, v USA, v Izraeli a v Číne.

V posledných rokoch narastá vo vyspelých krajinách význam inovačnej diplomacie, ktorej úlohou je prienik národných inovácií na medzinárodný trh. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) preto v úzkej spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vytvoril návrh inštitucionálneho zabezpečenia slovenskej inovačnej diplomacie. Jeho súčasťou je aj  mechanizmus hybridného financovania na podporu vývoja a inovácií slovenských produktov a služieb a ich prienik na globálne trhy.

 „Úlohou inovačných diplomatov bude napomáhať slovenským výskumným inštitúciám, univerzitám a podnikateľom v nadväzovaní spolupráce s inovačným prostredím v zahraničí a podpora verejno-súkromných partnerstiev,“ uviedol vicepremiér Richard Raši s tým, že posilnenie v tejto oblasti diplomacie pomôže slovenským podnikateľom a inštitúciám expandovať na svetové trhy.

Medzi prvé štyri krajiny, v ktorých bude mať zastúpenie slovenská inovačná diplomacia, patrí Fínsko, Izrael, USA a Čína. Tieto štáty sú na popredných priečkach sveta v rámci inovácií, sídlia tu stovky technologicky progresívnych nadnárodných spoločností a medzinárodných výskumno-vývojových inštitúcií.

 „Pri vypracovaní návrhu inovačnej diplomacie sme sa opierali aj o naše skúsenosti s pilotným modelom hybridného financovania na podporu malých a stredných podnikov, ktorý vypracoval náš úrad. Vďaka nemu sme  doposiaľ podporili päť inovatívnych firiem. Tie na základe získanej pomoci a súkromnej podpory vyvíjajú inovatívne riešenia v oblasti Smart Cities“povedal R. Raši.

ÚPVII pilotným mechanizmom úspešne demonštroval pritiahnutie súkromných zdrojov k verejným zdrojom, a to v pomere 1:1 (800-tisíc eur poskytol štát, 800-tisíc eur poskytli firmy). A tiež identifikoval potreby súkromného sektora pri expanzii na zahraničný trh.