Preskočiť na obsah
21. novembra 2019

Akčný plán okresu Rožňava sa plní a v mnohých parametroch patrí medzi výnimočné okresy

Deň  predtým –  20. novembra rokovala vláda SR aj v obci Slavošovce, v okrese Rožňava, kde vyhodnotila vedenie akčného plánu, vďaka ktorému vzniklo v okrese 3 087 pracovných miest

Podľa slov podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho bola v čase schvaľovania akčného plánu nezamestnanosť v okrese Rožňava takmer 21 percent, pričom cieľ bol znížiť ju do roku 2020 na 16 percent. „Realita v roku 2019 je nezamestnanosť v okrese na úrovni 12 percent,“ konštatoval Raši. Dodal tiež, že ambíciou bolo vytvoriť v okrese 1405 pracovných miest, ale doteraz ich už vzniklo 3087. Okrem vytvárania nových pracovných miest bolo podľa neho z európskych fondov plánované použiť v tomto období v okrese 54 miliónov eur. „Bolo už zazmluvnených 82 miliónov eur. Je to presne o tom, že európske peniaze majú ísť na vyrovnávanie regionálnych rozdielov, čiže do okresov, ktoré zaostávajú za ostatnými,“ poznamenal vicepremiér.

Pôvodne avizovaný milión eur vláda zvýšila o ďalších viac ako 800-tisíc eur

Sumu viac ako 1,8 milióna eur rozdelí vláda SR obciam a ďalším subjektom v okrese Rožňava, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté. Pôvodne avizovaný milión eur vláda zvýšila ešte o ďalších viac ako 800-tisíc eur, čo je podľa premiéra Petra Pellegriniho jedno z najvýraznejších zvýšení vôbec. „Reagovali sme na konkrétne potreby daného regiónu,“ podotkol.
Z tejto navyše schválenej sumy dostane najviac obec Plešivec, pôjde o 400-tisíc eur na rekonštrukciu župného domu. Ďalších 200.-tisíc eur má prisľúbených Rožňava na rekonštrukciu jedální a zvýšenie ich kapacity v súvislosti s nárastom počtu stravníkov pri takzvaných obedoch zadarmo. Podporené bude aj mesto Dobšiná, ktoré dostane počas dvoch rokov po 25-tisíc eur na organizáciu pretekov do vrchu. Ďalších 100-tisíc eur zo zvýšeného rozpočtu dostane obec Slavošovce na nákup novej technológie pre svoj sociálny podnik. V spolupráci s miestnymi papierňami by mala umožniť spracovať buničinu, teda odpad po spracovaní papierenských výrobkov na palivo.

Z pôvodnej sumy milión eur bude najvyššou sumou podporené mesto Dobšiná, ktoré dostane 100-tisíc eur na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Rovnakú sumu získa aj mesto Rožňava na zabezpečenie novej technológie na zníženie objemu čpavku na zimnom štadióne. Do okresného sídla okrem toho pôjde ďalších 40-tisíc eur na vybudovanie detského ihriska v Spojenej škole J. A. Komenského.
Z ďalších obcí bude jednou z vyšších súm podporený Plešivec, ktorý dostane 52-tisíc eur na rekonštrukciu školskej jedálne. Do Rakovnice poputuje 4o-tisíc eur na rekonštrukciu strechy materskej školy. Sumu 37-tisíc eur dostanú Slavošovce na rekonštrukciu kanalizácie a po 35-tisíc eur Gemerská Hôrka a Kunova Teplica na rekonštrukciu miestnych komunikácií. Celkovo by malo byť podporených 77 projektov, medzi nimi sú napríklad financie pre viaceré cirkvi či športové kluby a zväzy.

Zdroj: TASR, ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim