Preskočiť na obsah
16. októbra 2018

NR SR schválila presun agendy regionálneho rozvoja do pôsobnosti ÚPVII

Poslanci schválili novelu kompetenčného zákona, na základe ktorého sa presúva agenda regionálneho rozvoja do pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

 Cieľom zmeny zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy je presunutie koordinácie prípravy politík regionálneho rozvoja z pôsobnosti Úradu vlády Slovenskej republiky do pôsobnosti ÚPVII.

„Odstraňovanie regionálnych rozdielov a podpora najmenej rozvinutých okresov sú úzko späté s činnosťou nášho úradu. Koordinujeme aj prípravu opatrení Agendy 2030, zahŕňajúcu i záväzky na odstraňovanie zvyšujúcich sa ekonomických a sociálnych nerovností. Presunutie agendy regionálneho rozvoja na náš úrad je preto logické,“ uviedol vicepremiér Richard Raši s tým, že v kompetencii ÚPVII je aj centrálna koordinácia eurofondov, ktorých hlavnou úlohou je znižovanie regionálnych rozdielov. Bez eurofondov by sa totiž zastavil rozvoj v šiestich z ôsmich regiónov Slovenska.

Tento zákon tiež umožní, aby schôdze vlády mohli prebiehať aj s využitím prostriedkov na prenos obrazu a zvuku a tiež presúva Národnú agentúru pre sieťové a elektronické služby (NASES) z kompetencie Úradu vlády SR do pôsobnosti ÚPVII.

Parlament schválil aj novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prinesie zefektívnenie a  zjednodušenie postupov verejného obstarávania, a tiež zosúladenie s európskymi smernicami. Na príprave tejto novely ÚPVII úzko spolupracoval s Úradom pre verejné obstarávanie.

„Verejné obstarávanie tu nie je na to, aby znepríjemňovalo život slovenským primátorom a starostom, ani na to, aby spomaľovalo čerpanie eurofondov. S novým zákonom sa pravidlá obstarávania zjednodušia, ale verejná kontrola ostane. Naše procesy musia byť nastavené podľa smerníc Európskej únie, nemali by sme vyžadovať viac, ako vyžaduje únia,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim