Preskočiť na obsah
5. mája 2017

Pietna spomienka k ukončeniu II. svetovej vojny

Z banskobystrického Námestia SNP musí zaznieť jasný hlas, že si vážime hodnoty, za ktoré naši starí a prastarí otcovia zomierali a že už nikdy nechceme zažiť to, čo počas druhej svetovej vojny. Povedzme v našom kraji fašizmu jasné nie. Zdôraznil to dnes vo svojom príhovore počas pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom v Banskej Bystrici podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Ako dodal, to, čo sa v súčasnosti deje v Banskobystrickom samosprávnom kraji, už ďalej pokračovať nemôže. “Až ma pichá pri srdci, keď stojím tu, v mojom rodnom meste, na Námestí SNP a cez okno svojej kancelárie sa na nás pozerá človek, ktorý na 70. výročie Slovenského národného povstania vyvesil na tomto námestí čierne vlajky. Tento človek už takmer štyri roky stojí na čele môjho a vášho kraja, kraja, ktorý kedysi celému Slovensku ukázal správnu cestu. Dnes je to však kraj, odkiaľ sa po celej našej vlasti šíria obavy, strach a nenávisť,” konštatoval Pellegrini.

Ako tiež uviedol, je smutný z toho, ako sa o meste, ktoré takmer 70 rokov symbolizovalo hodnoty demokracie a protifašistického odboja, vytvára nový, nelichotivý mediálny obraz. Nielen na Slovensku, ale i v Európe sa spája so stranou, ktorá si neváži, ba čo viac, znevažuje naše demokratické tradície a hodnoty, ktorá chce Slovensko vytrhnúť z EÚ a urobiť z neho doslova čiernu dieru Európy.

“Títo ľudia sa navonok prezentujú ako stúpenci poriadku, mravnosti a zákona. Priam ako dobrodinci a filantropi, ktorí pomáhajú hendikepovaným a chorým. To všetko je dobre premyslená hra, zákerná kamufláž na oklamanie dôverčivých a v komplikovanom svete nezorientovaných ľudí. Nielen z učebníc dejepisu, ale aj z rozprávania našich starých rodičov však vieme, že práve tí najslabší a najzraniteľnejší členovia spoločnosti patrili medzi prvé obete čiernej fašistickej totality,” pripomenul podpredseda vlády.

Vyzval Banskobystričanov, Zvolenčanov, Detvanov, Krupinčanov či Horehroncov, aby spoločnými silami opäť postavili pevnú hrádzu proti nenávistnej ideológii, plazivo šíriacemu sa fašizmu a xenofóbii. Aby prestali tolerovať faloš a pretvárku a aby proti novým mýtom a prekrúcaniu histórie bojovali s podobným nasadením a presvedčením, ako naši dedovia proti nacistickým okupantom.

“Ak sme to dokázali počas Povstania, mali by sme to dokázať aj dnes. Áno, je to aj memento pre blížiace sa voľby do vyšších územných celkov tu v Banskobystrickom kraji,” dodal Pellegrini.

ZDROJ: TASR a ÚPVII

Úplné znenie príhovoru podpredsedu vlády v Banskej Bystrici (DOCX, 18,4 KB)

pietny akt kladenia vencov

 

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim