Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

MIRRI SR hľadá priestory na umiestnenie superpočítačového centra

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pokročilo v príprave investície z Plánu obnovy a odolnosti na vybudovanie vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry a hľadá vhodné priestory na umiestnenie výpočtového centra. MIRRI oslovuje potenciálnych poskytovateľov na overenie dostupných ponúk na trhu, aby pripravovaný superpočítač mohol efektívne poskytovať služby v prospech biznisu, výskumu aj verejného sektora. Zároveň dávame priestor ďalším záujemcom, aby sa prihlásili s ponukou na umiestnenie výpočtového centra.

„Som presvedčená, že pre budúcnosť Slovenska nestačí postaviť jednorazovú investíciu, ale musíme podporiť rozvoj celých odvetví. Jednou z veľkých investícií v Pláne obnovy a odolnosti je vybudovanie vysokovýkonnej výpočtovej infraštruktúry. Chceme na Slovensku rozvinúť ekosystém používateľov aj dodávateľov rôznych súvisiacich technológií a služieb. Práve vďaka pomoci vysokovýkonných výpočtov budú môcť slovenskí vedci, ale aj firmy realizovať excelentný výskum a vývoj,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Ministerstvo oznámilo, že zostavilo požiadavky na výpočtové stredisko, s ktorými oslovuje potenciálnych poskytovateľov priestorov na umiestnenie pripravovaného superpočítača.

Keďže má ísť o zelenú investíciu a snahou je zníženie prevádzkových nákladov, jednou z požiadaviek je možnosť pokrývať časť spotreby elektriny vo výpočtovom centre pomocou vlastného lokálneho zdroja. Môže ísť o fotovoltickú elektráreň na streche budovy. Ďalej sa predpokladá zužitkovanie tepla z chladenia systému, napríklad na vykurovanie objektov centrálnym zásobovaním teplom.

Zozbierané ponuky od potenciálnych poskytovateľov priestorov budú vyhodnotené v rámci rozpracovanej štúdie uskutočniteľnosti, ktorá má presne stanoviť spôsob realizácie celej investície do vysokovýkonných výpočtov na Slovensku.

Výsledky štúdie budú podkladom pre rozhodnutie riadiaceho výboru ministerstva o procese implementácie tohto projektu. Rozhodnutie riadiaceho výboru posunie projekt z prípravnej do realizačnej etapy s predpokladom začiatku výberu a následne úpravy priestorov ešte počas roku 2022 a výstavby infraštruktúry so začiatkom v roku 2023.

V prípade záujmu o poskytnutie relevantných informácií ohľadne dostupnej lokality na umiestnenie výpočtovej infraštruktúry je potrebné kontaktovať zodpovednú osobu z ministerstva, pána Juraja Kubicu na emailovej adrese juraj.kubica@mirri.gov.sk.