Preskočiť na obsah
6. júla 2018

Akčný plán pre Bardejov prinesie viac ako 60 miliónov eur z eurofondov

Akčný plán prinesie viac ako 60 miliónov eur z eurofondov a takmer štyri milióny regionálneho príspevku, je to obrovský objem peňazí na vytvorenie 1370 pracovných miest, povedal vicepremiér Raši na stredajšom rokovaní vlády v Bardejove.

Akčný plán rozvoja okresu Bardejov má do roku 2022 podporiť vytvorenie 1370 pracovných miest. V rámci neho schválila vláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní aj regionálny príspevok vo výške 3.765.000 eur. Rovnako uvoľnila pre okres ďalšie finančné prostriedky v sume milión eur, ktoré by mal prijať do konca septembra tohto roka.

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2018 až 2022 vo výške približne 169 miliónov eur sa predpokladá krytie z verejných zdrojov z programov spolufinancovaných z európskych a štrukturálnych investičných fondov vo výške 60,9 milióna eur.

Kabinet vlády schválil aj zvýšenie financií pre Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Novozvoleného riaditeľa múzea Martina Cubjaka pozval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na blížiacu sa služobnú cestu do USA, počas ktorej okrem vystúpenia v Organizácii spojených národov navštívi aj Pittsburg. V tomto meste sa nachádza jedno z dvoch svetových múzeí venované kráľovi pop artu Andymu Warholovi, založené v roku 1994.

Pozn.

Hlavným cieľom AP je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese nasmerovaním aktivít do štyroch hlavných oblastí, a to je rozvoj regionálnej ekonomiky a inovácií, vzdelávanie a adaptácia pracovnej sily na potreby trhu, tiež budovanie infraštruktúry, zvýšenie kvality a dostupnosti služieb, ale aj starostlivosť o životné prostredie.

Dôvodom minuloročného zaradenia okresu Bardejov medzi najmenej rozvinuté okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. Jej výška sa v roku 2016 pohybovala na úrovni 16,8 %, aktuálne okolo 10 %. Významné zastúpenie oproti celoslovenskému priemeru majú uchádzači o zamestnanie s neukončeným základným vzdelaním. Ich podiel je 10,8 %.

ZDROJ: ÚPVII, TASR, SITA

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim