Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

IT: Trh práce sa stal pri digitalizácii zraniteľným miestom ekonomiky, upozornil Pellegrini

Trh práce sa stal v období digitálnej transformácie jedným zo zraniteľných miest európskej, ale aj slovenskej ekonomiky. Moderné technológie sa vyvíjajú tak rýchlo, že krajiny a trhy práce na to nie sú schopné reagovať. Firmy začínajú mať problém s dobre pripravenými pracovníkmi. Peniaze z Európskej únie treba využiť na preškolenie vysokoškolsky vzdelaných ľudí s nezodpovedajúcim uplatnením. Uviedol to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v rámci konferencie Americkej obchodnej komory v SR a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku o zručnostiach 4.0, ktorá sa dnes koná v Bratislave.

„Neustály tlak na inovácie, robotizáciu a digitalizáciu pracovného prostredia so sebou prináša nové výzvy – je to najmä stále vyššia úroveň kvalifikačných požiadaviek pracovníkov a zamestnancov v mnohých profesiách,” upozornil podpredseda vlády.

Ako dodal, podľa štúdií, ktoré vypracovala Európska komisia, 70 miliónov Európanov nemá primerané zručnosti v oblasti čítania a písania a ešte viac je tých, ktorí majú slabé matematické a digitálne zručnosti, čím sa pre nich zvyšuje riziko nezamestnanosti, chudoby a sociálneho vylúčenia. „A paradoxne oproti tomuto číslu až 40 % zamestnávateľov v Európe hlási, že na zabezpečenie rastu výroby a inovácií nedokážu nájsť uchádzačov s potrebnými zručnosťami,” povedal Pellegrini.

Podpredseda vlády Pellegrini konštatoval, že pre vládu je v európskom a globálnom kontexte nevyhnutné zamerať sa na účinné opatrenia zlepšujúce zvyšovanie potrebných zručností občanov. „Musíme sa posunúť z diskusií, ktoré sú ohraničené volebným obdobím štyroch rokov na diskusie, ktoré súvisia s budúcnosťou Slovenska o 20 až 30 rokov. Slovenská republika sa musí začať systematicky pripravovať na digitálnu revolúciu, ktorej čelíme a včasná analýza a príprava môže zmeniť riziká v príležitosti,” dodal.

Pellegrini zároveň avizoval spoločné rokovanie predstaviteľov ministerstiev školstva, práce a Zastúpenia Euróspkej komisie na Slovensku o tom, ako zmeniť existujúce európske programy nastavené na niekoľko rokov dopredu a flexibilne presmerovať prostriedky aj na túto skupinu ľudí. Pellegrini je presvedčený, že pripravovaná reforma školstva bude musieť stavať najmä na flexibilite. Zadefinovať treba podľa neho už len rámec, nie obsah a školám a učiteľom dať slobodu, aby vedeli reagovať na potreby praxe bez nutnosti zmien zákonov a metodík.