Preskočiť na obsah
1. apríla 2020

Koaliční partneri budú prispievať do Fondu vzájomnej pomoci

Koaliční partneri sa dohodli, že zriadia Fond vzájomnej pomoci, ktorý bude fungovať na Úrade vlády SR. Fond bude riešiť individuálne životné prípady ovplyvnené krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu. Prispievať doň budú koaliční poslanci, ministri aj ďalší ľudia, ktorí na tom budú s vládou spolupracovať. Informoval o tom premiér Igor Matovič s tým, že on sám sa v prospech fondu vzdá celého svojho platu.

Podľa podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej je tento fond nástrojom solidarity s ľuďmi, ktorým štát nevie pomôcť zákonmi, ani iným legislatívnym spôsobom. „Preto vznikla táto dobrovoľná aktivita koaličných poslancov aj koaličných členov vlády. Budeme sa všetci skladať na to, čo by štát inak nemohol vyriešiť. Zároveň fond poskytuje určitú flexibilitu rýchlej a adresnej pomoci, aby sme vedeli vyriešiť tie prípady, ktoré pomoc najviac potrebujú,“ vysvetlila.

Solidarita musí ísť podľa vicepremiérky Remišovej naprieč celým štátom a všetkými zložkami štátnej správy, pretože toto je ťažká situácia a solidárni musia byť úplne všetci. „Chceme ísť príkladom za našich poslancov aj členov vlády a pevne verím, že spoločnými silami túto krízu všetci zvládneme. Dôležité je, aby táto situácia netrvala dlho, aby sme urobili všetko pre to, aby bola kríza čo najkratšia. Keď to dokázali zvládnuť iné krajiny, musíme to dokázať zvládnuť aj my,“ povedala podpredsedníčka vlády SR.

Údaje budú zverejnené na webovej stránke Úradu vlády SR. Výška príspevku nie je limitovaná. Peniaze majú pomôcť predovšetkým ľuďom, pri ktorých nezaberú návrhy zákonov. Koalícia sa rozhodla pre tento krok najmä z dôvodu, že na platy poslancov sú naviazané aj mzdy tisícok ľudí v štátnej správe. V prípade, že by si legislatívne znížili platy, opatrenia by sa dotkli aj úradníkov, sudcov či prokurátorov.

Zdroj: SITA. TASR, ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim