Preskočiť na obsah
28. júla 2016

Komentár: „Hodnota za peniaze“ v informatizácii

Zodpovednosť dodávateľov za odovzdané dielo, centralizácia poskytovaných služieb, zlepšenie zberu dát, zapojenie odbornej verejnosti do posudzovania nových projektov, zmena dizajnu Slovensko.sk či pravidelné prieskumy spokojnosti občanov so službami – toto sú len prvé z plánovaných krokov k celkovej zmene postavenia IT služieb na Slovensku. Už som o tom hovoril niekoľkokrát – občan ako náš klient – klient štátu, musí za svoje dane dostávať vyššiu kvalitu poskytovaných služieb. Aj preto som nepochyboval o tom, že zapojenie informatizácie do projektu ministerstva financií Hodnota za peniaze je pre nás správny krok. Preto Hodnota za peniaze v informatizácii nemôže znamenať len revíziu výdavkov s cieľom vytvorenia dodatočných fiškálnych úspor, ale aj celkové zlepšenie služieb občanom za tie isté peniaze.

Počas uplynulých rokov boli ministerstvá, úrady či verejné inštitúcie vybavené veľkým množstvom kvalitného hardvéru. To je, samozrejme, pozitívne. Občanovi to však môže byť jedno, pokiaľ na tomto hardvéri nefungujú samotné IT služby. Štát musí vedieť jednoznačne identifikovať potreby svojich občanov v IT oblasti a musí mať vlastnú víziu.

Na výdavky v oblasti IT sa chceme pozerať komplexne. Znamená to, že nebudeme prísnejšie posudzovať len projekty z fondov EÚ, ale aj výdavky jednotlivých ministerstiev financované zo štátneho rozpočtu. Štátny rozpočet je so šesťdesiatpercentným podielom najväčším zdrojom investícií do IT. Samotné prísnejšie posudzovanie výdavkov sa následne odzrkadlí v spolupráci s ministerstvom financií aj v príprave štátneho rozpočtu verejnej správy pre nasledujúce roky.

Jednoznačnú úsporu zdrojov môžeme v krátkom čase dosiahnuť pri optimalizácii prevádzky systémov, optimalizácii hardvéru a telekomunikačných služieb. Využívanie veľkých cloudov a datacentier sa musí stať automatickou povinnosťou pri príprave nových projektov. Systémovými opatreniami v optimalizácii prevádzky chceme v strednodobom horizonte dosiahnuť porovnateľné ceny ako dosahuje komerčný sektor.

Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície – komentár pre Hospodárske noviny 28.júl 2016

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim