Preskočiť na obsah
11. septembra 2017

Na Slovensko dorazil priemysel 4.0, firmy i štát musia reagovať

Topoľčany 11. septembra – Priemysel 4.0 a s ním spojená nová priemyselná revolúcia prišla reálne na Slovensko. Skonštatoval to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Ako zdôraznil počas svojej dnešnej návštevy v topoľčianskej nábytkárskej spoločnosti Decodom, na novú situáciu musia urýchlene reagovať firmy, ale aj štát. 

Podľa jeho slov je nutné vzdelávať zamestnancov tak, aby bolo možné zmeniť napríklad skladníkov na operátorov CNC strojov. „Musíme dať šancu ľuďom zvýšiť si kvalifikáciu a udržať si zamestnanie aj potom, ako sa jednoduché pracovné procesy plne zautomatizujú,“ povedal podpredseda vlády.

Zdroje na vzdelávanie by sa podľa Pellegriniho mohli nájsť v niektorom z operačných programov rezortu práce. „Musíme nájsť spôsob, ako by mohla aspoň časť z európskych peňazí tiecť aj do slovenských firiem. Aby sme im pomohli zvládnuť tú priemyselnú revolúciu, pretože výroba sa mení mimoriadne rapídne a všetko je to naozaj spojené s modernými technológiami. Máme tu priemysel 4.0 a keď my nepomôžeme našim firmám zlepšiť existujúcu pracovnú silu a jej kvalifikáciu, tak budeme mať vážny problém,“ myslí si Pellegrini.

Podľa jeho slov je v súčasnosti predčasné hovoriť o termínoch a objeme financií, ktorými by bolo možné z európskych fondov podporiť vzdelávanie zamestnancov vo firmách. „Ak s tým bude súhlasiť rezort práce aj Európske komisia, tak v druhej polovici budúceho roka by sme už mohli s niečím takým prísť. Ak by nebolo potrebné schvaľovať tieto zmeny v Bruseli, tak ja si myslím, že do niekoľkých mesiacov by sme mohli vypísať nejakú pilotnú výzvu, ktorá by mohla slúžiť len na tieto účely. Ale o tom musíme ešte rokovať,“ vysvetlil Pellegrini, ktorý pripomenul, že na Slovensku už nastal čas, kedy nie je potrebné venovať pozornosť iba dlhodobo nezamestnaným, ale aj ľuďom, ktorí už prácu majú, no udržať si ju môžu iba zvyšovaním svojej kvalifikácie.

Jeho slová potvrdil aj konateľ spoločnosti Decodom Roman Gejdoš, ktorý zdôraznil, že dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile je taký veľký, že si firma musela zriadiť vlastné školiace stredisko, kde svojich zamestnancov vzdeláva. „U nás je momentálne zamestnaných 1300 ľudí, ale z toho 408 ľudí pracuje priamo na počítačoch a 186 ľudí pracuje na strojoch, ktoré sú riadené cez počítače. Pri hrozbe, že nám odídu do nadnárodných spoločností, ktoré ohlásili investície v tomto regióne, nemôžeme čakať so založenými rukami. Pretože takýchto ľudí na úrade práce niet a stredné školy ich zatiaľ neprodukujú,“ skonštatoval.

Boj o vzdelaných zamestnancov vytvára aj tlak na zvyšovanie platov. Priemerná mzda robotníka je v Decodome na úrovni 895 eur a platy kvalifikovaných operátorov CNC strojov sa blížia k 1000 eurám. „Aby sme zabránili fluktuácii a odlivu zamestnancov, museli sme pristúpiť k zvýšeniu miezd, na ktoré sme dodatočne vynaložili z vytvoreného zisku 1,8 milióna eur,“ uviedol konateľ spoločnosti Vladimír Šrámek.

Ako skonštatoval, pri postupnom raste platov bude pre slovenské firmy čoraz ťažšie konkurovať napríklad ázijským spoločnostiam. „Bude to možné iba zvýšenou automatizáciou výroby, a to bude ešte viac zvyšovať tlak na kvalifikáciu zamestnancov,“ dodal Šrámek.

Zdroj: TASR („Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.)

Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim