Preskočiť na obsah
15. júna 2017

NRSR: P.Pellegrini: Do budúcnosti by nemali občania nosiť potvrdenia na úrady

Do budúcnosti by mali byť občania odbremenení od nosenia rôznych potvrdení na úrady. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini je totiž presvedčený, že informatizácia verejnej správy napreduje. Skonštatoval to počas dnešnej Hodiny otázok v parlamente. “Do budúcnosti by občania určite nemali nosiť nejaké potvrdenia z obchodného registra, registra trestov, nemali by nosiť potvrdenia, či dlžia na zdravotnom alebo sociálnom poistení, či dlžia na daniach. Toto všetko už dnes registre evidujú a majú,” skonštatoval v pléne parlamentu.

Na súčasný stav informatizácie verejnej správy sa Pellegriniho v pléne pýtala opozičná poslankyňa Silvia Shahzad. Zaujímal ju najmä harmonogram, podľa ktorého by sa dalo jasne deklarovať, že odkedy a ktoré potvrdenia si budú úrady medzi sebou vymieňať a od týchto povinností budú odbremení občania.

Pellegrini priblížil, že v súčasnosti sú už za referenčné registre vyhlásené register právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci, register fyzických osôb, register daňových subjektov a informačný systém služieb zamestnanosti. “Tieto všetky registre sú už k dispozícii a všetky údaje, ktoré sú v nich, tak by sa už orgány verejnej moci mali automaticky na ne integrovať a dáta čerpať z týchto zdrojov,” priblížil Pellegrini s tým, že do budúcnosti by mali mať úrady prístup napríklad aj k informáciám týkajúcich sa nehnuteľností. “Jediný problém, na ktorý narážame pri registroch, je ochrana súkromia a osobných údajov,” pripustil Pellegrini s tým, že k tejto problematike bude potrebná diskusia.

Na informatizáciu, a teda aj na zlepšenie služieb pre občanov a firmy, by mali ísť najmä peniaze z eurofondov. “Budem trvať na tom, že zdroje z európskych peňazí na IT musia smerovať na to, čo potrebujú občania. Odmietame schvaľovať projekty typu, že nejaký rezort si chce zelektronizovať interný systém, vymeniť počítače pre úradníkov,” dodal Pellegrini.

ZDROJ: TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim