Preskočiť na obsah
6. septembra 2016

Občianske združenia budú mať možnosť dobrovoľnej aktivácie elektronickej schránky

Nie povinné, ale dobrovoľné. Také bude používanie elektronických schránok pre viac ako 42 tisíc občianskych združení a tiež pre viac ako 5000 odborových a neziskových organizácií. Nakoľko štát nemá k dispozícii kompletné registre s údajmi, nebude od nich žiadať, aby schránky v súčasnosti používali.

„Informatizácia by nemala byť ľavicová, ani pravicová – mala by byť efektívna a pre všetkých, a preto treba nové technológie zavádzať s rozumom. Kým nebudeme mať kvalitný register, občianske združenia, odborové a neziskové organizácie budú mať možnosť dobrovoľnej aktivácie schránky,“ povedal Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu.

Povinná aktivácia ich schránok by sa tak začala až v momente, kedy budú údaje o nich vedené v registri právnických osôb. Z dôvodu prehľadnosti a informovanosti bude na ústrednom portáli verejnej správy zverejňovaná informácia, ktorých typov právnických osôb sa takýto postup týka.

Podpredseda Peter Pellegrini zároveň pripomenul, že štatutári firiem by sa mali s vybavovaním elektronických občianskych preukazov poponáhľať. Pre právnické osoby totiž naďalej platí povinnosť elektronickú schránku aktivovať do 1.1.2017.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim