Preskočiť na obsah
16. októbra 2017

Omán ponúka množstvo príležitostí pre slovenské firmy

Omán predstavuje obrovskú príležitosť pre slovenské firmy, slovenské inovácie aj výskum a vývoj. Po sérii rokovaní s viacerými predstaviteľmi ománskej vlády počas svojej pracovnej cesty v metropole tejto krajiny to v pondelok (16.10.) konštatoval podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. “Rokovania boli veľmi konkrétne a mnohí ministri otvárali témy, na ktorých sa dá naozaj stavať,” vyzdvihol.

Intenzívne sa podľa neho rokovalo napríklad o vytipovaní slovenských spoločností, ktoré by mohli prísť do Ománu pomôcť vytvoriť sieť subdodávateľov pre automobilový priemysel. “Jedná sa hlavne o výrobky z plastov, ktoré môžu byť použité v automobilovom priemysle v tomto regióne,” priblížil Pellegrini.

Veľký význam majú podľa neho pre Omán tiež vysokokvalitné balené potraviny s dlhou trvanlivosťou. Súvisí to aj s prípravou na prírodné katastrofy, ako sú požiare, zemetrasenia, záplavy, kedy dôjde k narušeniu dodávok čerstvých potravín. “Tu by chceli využiť našu expertízu, naše laboratória, ktoré sa venujú výskumu potravín,” vysvetlil slovenský vicepremiér. Existuje tak napríklad priestor vytvoriť  s miestnou firmou v Ománe spoločný podnik, ktorý by mohol takéto produkty vyrábať.

Úlohou slovenskej delegácie po návrate z aktuálnej pracovnej cesty späť na Slovensko je vytipovať zoznam firiem, ktoré by mohli pôsobiť v perspektívnych oblastiach a mali by preto vycestovať do Ománu. “Hodnotím túto cestu ako veľmi efektívnu, veľmi konkrétnu, na základe ktorej budú prebiehať ďalšie bilaterálne rokovania už po našom návrate domov,” dodal Pellegrini.

Vzájomná obchodná výmena medzi Slovenskom a Ománom je v súčasnosti na nízkej úrovni, pripustil riaditeľ odboru zahraničného obchodu Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Tibor Buček. So slovenskou delegáciou sa v pondelok zúčastnil prvého slovensko-ománskeho podnikateľského fóra v Maskate.

ZDROJ: TA SR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim