Preskočiť na obsah
14. augusta 2017

P. Pellegrini: Kontrole eurofondov beží čas

“Aby sa Slovenská republika vyhla akýmkoľvek pochybnostiam, ktoré boli uvedené v liste Európskej komisie, je zrušenie výzvy na dlhodobý strategický výskum a dôsledné prehodnotenie už uzavretej výzvy (PVVC) je jediným možným riešením v súčasnej situácii. Ak celý proces prehodnocovania a kontroly bude trvať príliš dlho, zvyšuje sa riziko, že Slovensko príde o prvé prostriedky z európskych peňazí na konci tohto roku“, uviedol dnes podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini.

„Všetci tí, ktorí oddnes začnú na tejto veci robiť, tak musia naozaj robiť dňom i nocou, pretože každý jeden deň, o ktorý predlžujeme tieto lehoty, odďaľujeme samotné rozhodnutie EK v tejto veci a odďaľujeme hladký priebeh platieb pre SR za rok 2017, čiže riziko je veľké,“ dodal Pellegrini.

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu je so svojim odborným tímom pripravený riadiacemu orgánu poskytnúť maximálnu podporu, odbornú pomoc a súčinnosť. Výzvy boli vypísané deň predtým, ako vznikol Pellegriniho úrad. “Dúfam, že tento prípad na ministerstve školstva bude mementom pre ostatné ministerstvá a riadiace orgány, aby sa prípadným podobným chybám pri vyhlasovaní a samotnom vyhodnocovaní výziev v budúcnosti vyvarovali“, zdôraznil.

Niektorí opoziční politici dnes vyzvali Pellegriniho, aby jeho úrad prevzal krízové riadenie nad operačným programom výskum a inovácie. Podľa Pellegriniho však úrad nemá takéto kompetencie. „Pani poslankyne a páni poslanci nedali nášmu úradu takú právomoc, aby sme pri takýchto typoch pochybenia alebo vážnych nedostatkoch mohli prevziať takúto nútenú správu,“ dodal. Tú môže podľa jeho slov úrad prevziať iba v tom prípade, ak sa čerpanie eurofondov odkloní za predchádzajúci kalendárny rok o viac ako 20 percent od záväzného plánu. “To znamená, že prvýkrát tak budú môcť spraviť až vo februári budúceho roka na základe výsledkov čerpania akčného plánu za rok 2017.”
Ministerstvo školstva zruší eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj (DSV). Zároveň v najbližšom období vypíše novú. Taktiež zruší aktuálnu databázu hodnotiteľov eurofondových projektov a v septembri vypíše výzvu na nových hodnotiteľov. Zároveň sa zmení systém vyhodnocovania projektov.

Zdroj: UPVII, TASR, topky.sk; hnonline.sk; dennikn.sk

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim