Preskočiť na obsah
6. novembra 2017

P. Pellegrini navštívil firmu na výrobu testovacích preparátov

Košice 6. novembra (TASR) – V rámci pondelkovej pracovnej návštevy Košíc podpredseda vlády SR pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini navštívil košickú spoločnosť DB Biotech zaoberajúcu sa výrobou klonálnych králičích protilátok na diagnostické a vedecké účely. Ide o testovacie preparáty na skorú diagnostiku onkologických ochorení, neurodegeneratívnych a imunologických ochorení, ktoré čiastočne pokrývajú aj niektoré infekčné choroby.

Slovensko by malo podľa Pellegriniho podporiť takéto firmy, pretože včasnou diagnostikou sa dajú ušetriť peniaze a aj zachrániť mnohé životy ľudí. “Myslím, že toto je firma, ktorá by mala byť úspešná, či už v eurofondových výzvach, alebo aj v iných štátnych výzvach na podporu vedy a výskumu, pretože ak sa pozriem, čo všetko tu dokážu vyrobiť a aký výskum tu robia, tak sú naozaj ďaleko inde ako projekty, ktoré už v minulosti podporené boli,” povedal Pellegrini.

“Pevne verím, že budú úspešní aj v terajšej vypísanej výzve Agentúrou na podporu vedy a výskumu (APVV). Zároveň vidím priestor, aby sa táto firma mohla uchádzať aj o prostriedky z Operačného programu Výskum a inovácie na inovačnú časť – nákup moderných prístrojov a technológií, ktoré by mohli ešte zefektívniť výrobu a zvýšiť kapacitu. Budem veľmi rád, ak túto firmu navštívi aj samotný minister zdravotníctva, pretože onkologické ochorenia patria na Slovensku medzi ochorenia, na ktoré máme najväčšiu úmrtnosť a preto aj včasná diagnostika by mohla byť správnym smerom alebo správnou investíciou, aby sme početnosť úmrtí znižovali,” vysvetlil Pellegrini.

“Ľudský organizmus na akúkoľvek infekciu reaguje veľmi špecificky, to znamená syntézou nových proteínov, ktoré to dané ochorenie alebo infekciu sprevádzajú. My mapujeme tieto proteínové markery, ktoré odpovedajú tej ktorej patológii a voči nim dizajnujeme a produkujeme špecifické protilátky, ktoré sa používajú v klinickej diagnostike. Dodávame to do klinických laboratórií nemocníc, kde sa to používa pre skorú preventívnu diagnostiku, ale aj už priamu diagnostiku prechádzajúcich ochorení,” vysvetlil vedecký riaditeľ spoločnosti DB Biotech Tomáš Dobranský s tým, že produkty exportujú do 38 krajín sveta.

Firmy majú podľa Pellegriniho viacero možností, ako získať podporu svojho podnikania od štátu. “Sú to štandardné výzvy cez Agentúru na podporu vedy a výskumu, potom sú to prostriedky, ktoré sú priamo zo štátneho rozpočtu cez formu stimulov a značné zdroje momentálne predstavujú európske peniaze, pretože stále na výskum a inovácie máme takmer dve miliardy eur k dispozícii. Pevne verím, že budú znovu vypísané výzvy, ktoré boli zrušené a že to bude veľký impulz pre slovenskú vedu a výskum,” dodal Pellegrini.

ZDROJ: TASR

FOTO: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim