Preskočiť na obsah
17. mája 2016

P. Pellegrini: Prioritou musí byť podpora excelentných vedeckých tímov

Základ v podobe kvalitne vybudovanej infraštruktúry už na Slovensku máme, teraz potrebujeme výskumníkov, ktorí budú so špičkovou technikou pracovať. Pri diskusii o budúcnosti slovenskej vedy sa na tom zhodli podpredseda vlády SR pre investície Peter Pellegrini a predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, ktorého na stretnutí sprevádzal aj Vedec roka SR Ján Tkáč.

„Je potrebné vytipovať dve možno tri desiatky špičkových vedeckých tímov, ktoré dosahujú kvalitné výsledky a zabezpečiť financovanie ich výskumu na najbližšie roky. Excelentný výskum tak zostane na Slovensku a investície do ľudského kapitálu sa nám vrátia,“ povedal Peter Pellegrini.

Podpredseda vlády zároveň šéfa akadémie ubezpečil, že je nevyhnutné, aby sa jednotlivé ústavy čo najskôr zmenili na moderné verejné výskumné inštitúcie, ktoré by zabezpečili prienik akademickej a priemyselnej sféry. Zároveň je potrebné, aby zo strany firiem zaznievali jasné objednávky, čo treba skúmať s ohľadom na prioritné oblasti hospodárstva. Vedci by sa však mali na jednej strane venovať výskumu a na strane druhej je dôležité, aby sme boli schopní výsledky ich výskumu transferovať do praxe.

„Za nesmierne dôležitú považujem aj oblasť ochrany autorských práv. Musíme vytvoriť efektívny systém, aby sme boli schopní zo strany štátu, respektíve výskumných inštitúcií, chrániť výsledky tohto výskumu. Aby sa nestávalo, že výsledky výskumu, ktoré z väčšej časti financuje štát, nakoniec z dôvodu neschopnosti, alebo nedostatku finančných prostriedkov na zabezpečenie patentovej ochrany, končia v súkromných rukách a tie nakoniec z výsledkov profitujú. Štát by takto vedel získavať dodatočné zdroje na financovanie vedy, pretože by mohol predávať licencie za finančnú hodnotu súkromným spoločnostiam a tie zdroje, ktoré by získal, by mohol opätovne použiť na rozvoj vedy a výskumu na Slovensku,“ uviedol Peter Pellegrini.

Podpredseda vlády ďalej dodal, že bude z pozície šéfa nového úradu pre investície a informatizáciu dohliadať na to, aby boli výzvy z operačného programu Výskum a inovácie orientované na kvalitu a aby sme mohli zo štrukturálnych fondov a aj za pomoci štátu podporiť čo najviac excelentných tímov.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim