Preskočiť na obsah
27. novembra 2017

Pellegrini: Hanoj osvetlia Slováci

Vietnamské hlavné mesto bude mať nový smart systém verejného osvetlenia zo Slovenska. Slovenská spoločnosť Asseco Central Europe dnes v Hanoji podpísala Memorandum o spolupráci s mestom Hanoj na dodávku inteligentného verejného osvetlenia. „Aj táto investícia je jedným z konkrétnych výsledkov našej cesty do Vietnamu,“ povedal podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom, ministrom hospodárstva Petrom Žigom a podnikateľskou delegáciou na pracovnej ceste v Ázii.

Ako uviedol podpredseda vlády, objem obchodu medzi Slovenskom a Vietnamom od roku 2008 stúpol 80-násobne, ale väčšinou ide o dodávky smerom z Vietnamu na Slovensko. Systém spoločnosti Asseco Central Europe je prvou lastovičkou. Nielenže nahradí dnešnú technológiu osvetlenia najmodernejšími ledkami, ale ich bude aj spravovať. Tento projekt jednak významne zníži spotrebu elektrickej energie mesta, ktorá patrí medzi najväčšie položky v rozpočte Hanoja, a jednak zvýši kvalitu osvetlenia, čím zároveň zvýši bezpečnosť občanov. Jednotlivé svetelné body môžu v budúcnosti slúžiť pre ďalšie smart city projekty. Ide o jeden z najväčších projektov výmeny verejného osvetlenia na svete, ktorého hodnota v horizonte 10 rokov by mohla dosiahnuť až 150 mil. USD. Ďalšou by malo byť vysielanie slovenskej televízie pre deti Duck TV vo Vietname či vybudovanie Veže priateľstva v Hočiminovom Meste slovenským investorom.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim