Preskočiť na obsah
25. augusta 2016

Pellegrini si uctil obete Slovenského národného povstania

Predstavitelia Slovenskej republiky dnes na Námestí SNP položili spomienkové vence za obete Slovenského národného povstania. Tento rok je to už jeho 72. výročie. “Aj keď nás od skončenia druhej svetovej vojny delí viac ako 70 rokov, stále medzi nami žije takmer 2000 mužov a žien, ktorí sa osobne zapojili do boja s nacizmom,” povedal v úvode svojho príhovoru podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Účastníci pietnej spomienky v príhovoroch upozorňovali najmä na nebezpečie nárastu extrémistických síl v Európe a na Slovensku. “Po dvoch generáciách sme svedkami toho, ako sa na tých istých miestach, kde naši dedovia a otcovia bojovali proti nacistickej armáde a domácim kolaborantom, opäť ozývajú gardistické pozdravy a pochodujú mladí ľudia v bagančiach. Ako sa rovnakými sloganmi o radikálnych riešeniach, o rýchlom nastolení poriadku a spravodlivosti snažia oklamať najmä mladých ľudí a ohrozujú tak základy demokracie a rešpektovania ľudských práv na Slovensku. Chcel by som Vás, tu prítomných vyzvať, aby sme sa nad tým zamysleli a snažili sa, každý vo svojom okolí, v rodine, v škole či v práci, obhajovať historickú pravdu,“ dodal Pellegrini.

Tajomník Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer zdôraznil dôležitosť neustáleho pripomínania odkazu SNP aj dnes: „Novodobí neofašisti nikdy nemôžu prekrútiť pravdu o potrebe slovenského ľudu vystúpiť proti hitlerovskému fašizmu a nacizmu. Pochopiť dejinný význam SNP znamená vidieť viac základných faktorov a súvislostí, ktoré potvrdzujú jeho masovosť a cieľavedomosť“.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim