Preskočiť na obsah
25. augusta 2016

Pellegrini v Chorvátsku na “Dubrovnik Forum 2016”

Podpredseda vlády Peter Pellegrini dnes odletel do Chorvátska, aby sa zúčastnil medzinárodného podujatia Dubrovnik Forum 2016. Podujatie sa koná na pozvanie prezidentky Kolindy Grabar-Kitarović s cieľom prehĺbenia ekonomickej spolupráce medzi krajinami iniciatívy Jadran-Baltik-Čierne more (ABC). Za iniciatívou je snaha o silnejšiu, jasnejšiu a hlavne asertívnejšiu chorvátsku zahraničnú politiku, ktorou sa chce zasadzovať za posilňovanie celkovej politickej, ekonomickej, infraštruktutrálnej a bezpečnostnej spolupráce Strednej a Východnej Európy.

Dubrovnik Forum 2016 je určený pre lídrov európskeho regiónu rozkladajúceho sa medzi Jadranským Baltickým a Čiernym morom. Cieľom podujatia je podporiť spoluprácu 12 členských krajín EÚ, ktoré ležia medzi zmienenými troma moriami (Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko).

Cieľom iniciatívy je kreovať medzivládnu širokú platformu (radu/fórum) expertnej proaktívnej spolupráce 12 krajín cielenú na energetiku, dopravnú infraštruktúru a telekomunikácie. Krajiny iniciatívy majú predstavovať cca 28 % EÚ teritória, 22 % z obyvateľstva EÚ, ale taktiež cca 10 % HDP EÚ. „Vytváranie silných vnútorných regiónov je jedným zo spôsobov posilnenia Európskej únie vo vnútri” tvrdí prezidentka a v rámci iniciatívy cielene využíva momentum naliehavej potreby komplexného posilnenia regiónu Jadranského, Baltického a Čierneho mora, ale aj na začlenenie Chorvátska na energetickú mapu Európy.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim