Preskočiť na obsah
17. októbra 2017

Podporiť turizmus chce Omán aj zjednodušeným vydávaním víz

Maskat 17. októbra – Počet slovenských turistov v Ománe môže ďalej rásť. Myslí si to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Doteraz ich do tejto krajiny v Perzskom zálive pricestovalo okolo 4000. “Omán predstavuje v tomto regióne veľmi pokojnú, stabilnú a najmä bezpečnú destináciu pre slovenských turistov,” konštatoval počas svojej aktuálnej pracovnej návštevy v tejto krajine.

Ománska strana chce podľa neho podporiť cestovný ruch aj tým, že zjednodušuje získavanie víz. Už dnes ich môžu turisti získať jednoduchým spôsobom na letisku. “Informovali nás o tom, že chcú zautomatizovať a zdigitalizovať tento systém tak, aby to bolo možné pohodlne vybaviť online a potom už na letisku nepotrebovali prechádzať touto procedúrou,” priblížil Pellegrini.

Prípadné úplne zrušenie víz je komplikovanejšie, keďže sa pritom očakáva rovnaký krok zo slovenskej strany a SR ako členská krajina EÚ a schengenského priestoru nemôže takúto dohodu uzavrieť jednostranne. “Ale minimálne bude ománska strana, aj vzhľadom na svoj vlastný záujem o nárast turistov z našej oblasti, zjednodušovať samotný proces pridelenia víz tak, aby to bola viac formalita ako vážna aktivita,” doplnil vicepremiér.

Počas štvordňovej pracovnej cesty sa stretol s viacerými predstaviteľmi ománskej vlády. Na stretnutí s ministrami dopravy a turizmu diskutovali aj o možnosti sezónneho priameho leteckého spojenia Bratislavy s Ománom. “Ak by Bratislava mohla získať takéto spojenie, mohla by obsluhovať značné územie, pretože ani z Viedne, ani z Budapešti priamy let do Maskatu alebo do južnej časti Ománu nie je. To je tiež vec, na ktorej môžeme participovať,” predpokladá Pellegrini.

Slovenská delegácia podľa neho ománskym partnerom predstavila aj možnosti, ktoré ponúka naša krajina turistom. Ide napríklad o kúpele či kultúrne bohatstvo. Zároveň si myslí, že je potrebné Slovensko na tomto trhu prezentovať lepšie ako doteraz. “Tak ako sme zaujímaví už dnes pre iných turistov z tohto prostredia, myslím si, že je čas, aby sme ukázali to, čo u nás doma máme, aj ománskej klientele,” dodal Pellegrini.

V posledný deň svojej návštevy Ománu sa dnes podpredseda slovenskej vlády stretol s predstaviteľmi ománskeho štátneho investičného fondu State General Reserve Fund a navštívil špeciálnu ekonomickú zónu Al Dugm. Tá je jednou z najväčších takýchto zón v regióne Blízkeho východu, rozprestiera sa na ploche 2000 štvorcových kilometrov. Je rozdelená na osem hlavných oblastí, medzi ktoré patrí prístav, suchý prístav, ropná rafinéria, regionálne letisko, priemyselný komplex, ale aj turistická časť.

ZDROJ: TA SR

FOTO: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim