Preskočiť na obsah
6. júla 2020

Poľsko môže byť pre nás inšpiráciou, ako upratať eurofondy

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová bola v piatok 3. júla 2020 súčasťou delegácie premiéra Igora Matoviča na summite Vyšehradskej štvorky (V4) v Poľsku. Počas návštevy rokovala s ministerkou fondov a regionálneho rozvoja Poľska Małgorzatou Jarosińskiou-Jedynak.

„Poľskí partneri upratali eurofondy už pred piatimi rokmi, zefektívnili ich a zjednotili pod jednu strechu a teraz dosahujú veľmi dobré výsledky. My tento proces, žiaľ, začíname až teraz, v novej vláde,“ uviedla ministerka Remišová. S jej poľskou rezortnou kolegyňou diskutovali aj o Fonde obnovy a rozvoja. „Zhodli sme sa na tom, že peniaze musíme investovať tak, aby spoločne s eurofondovým balíkom tvorili jeden strategický plán, kde budeme peniaze investovať do inovatívnych oblastí, aby sme dokázali udržať a zabezpečiť lepšie platené pracovné miesta,“ dodala. Hovorili aj spoločnom postupe pri rokovaniach s Európskou komisiou, ale aj o potrebe posilniť cezhraničnú spoluprácu medzi oboma krajinami a dobudovať infraštruktúru, najmä D3, ktorá má spájať Žilinu s hraničným priechodom Skalité do Poľska.

Poľsko je podľa predsedu vlády SR Igora Matoviča vzorom aj v boji proti komunizmu, korupcii a ochoreniu COVID-19. Obaja premiéri zároveň vyzdvihli bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Poľskom a vyjadrili do budúcna nádej na ďalšiu spoluprácu. „Naše vzájomné vzťahy sú výborné a môžu byť už len lepšie. Poľsko je okrem už spomínaných vecí taktiež vzorom pri čerpaní eurofondov a v tomto sa od nich chceme poučiť. Aj preto je súčasťou slovenskej delegácie v Poľskej republike ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová,“ uviedol slovenský premiér. Vyzdvihol taktiež spoluprácu oboch krajín v oblasti cestovného ruchu.

Zdroj: SITA, TASR, MIRRI SR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim