Preskočiť na obsah
5. marca 2019

R. Raši: Košický primátor a župan opäť klamú a zavádzajú

Košický primátor a župan opäť klamú a zavádzajú. A aby ich klamstvá zostali aspoň chvíľu bez reakcie, tak si vybrali na tlačovku čas, keď som odlietal z ministerskej konferencie o eurofondoch z Dubrovníka na stretnutie s generálnym tajomníkom OECD v Paríži. Preto moja faktografická reakcia na ich klamstvá prichádza až teraz.

Predseda Trnka a jeho otázka, aké dôkazy žiada vláda?

Podpredseda vlády SR nežiadal žiadne „dôkazy“, ale akékoľvek relevantné podklady, ktoré by odôvodňovali zvýšenie príspevku vlády z 12 miliónov eur na 40 miliónov eur. Pán predseda a pán primátor prišli na rokovanie do Bratislavy bez jedinej A4, ktorú by fyzicky doniesli – (doniesli iba tenisky, tie ako podklad žiaľ neobstoja) a deň vopred zaslali materiál prerokovaný na mestskom zastupiteľstve – s rozpočtom na EYOF tak, ako bol dohovorený a podporený vládou. Na rokovaní uviedli, že to nie sú správne podklady a dali mailom poslať nové – aktualizované. S takýmito podkladmi žiadať zvýšenie príspevku vlády na takmer 4-násobok? K tomu nie je čo dodať.

Aktualizované podklady boli aj tak prerokované a množstvo faktických nezrovnalostí sme už verejnosti predložili.

Primátor Polaček – mesto vyhradilo 100 tis. v rozpočte na neziskovku EYOF

Rozpočet mesta na šport je na foto nižšie. Všetky bežné výdavky sú rozdelené do tradičných programov a peniaze na neziskovú organizáciu EYOF tam nie sú vyhradené. Na 3 stranách je popísaný každý program a jeho určenie. Žiadne peniaze na EYOF v uvedených programoch nie sú a ani nemajú byť. V programovom rozpočte je na to vyčlenený nový program – dočítate sa nižšie. Celý rozpočet mesta.

Primátor Polaček – mesto vyhradilo 2,4 miliónov eur v rozpočte na šport

Na investície je v rozpočte od mesta Košice v skutočnosti iba približne 300 tisíc eur (200 tisíc eur na atletický ovál na jednej škole a 100 tisíc eur na podporu futbalu). Ako môžete vidieť na foto vyššie,  program 8.1.0 Podpora športu a mládeže je v celkovom objeme 2,4 miliónov eur, ako primátor spomínal (975 tisíc eur bežné výdaje a 1,427 miliónov eur na kapitálové výdaje). Ale ako môžete vidieť v riadkoch 8,9, a 10 v tomto programe (riadky 39, 40 a 41 tabuľky), viac ako polovica týchto prostriedkov (popis v žltom poli) spolu 850 tisíc eurami pochádza zo štátneho rozpočtu a sú to prostriedky, ktoré vybojovalo a investície začalo predošlé vedenie magistrátu. Polaček sa iba vezie. Jediná investičná akcia mesta je plán vybudovať atletický ovál na jednej škole za 200 tisíc eur a 100 tisíc eur do futbalu – spolu teda 300 tisíc eur. Zvyšok sú pravidelné podporné programy mesta pre športové kluby.

Primátor Polaček – mesto vyhradilo 2,7 miliónov eur z rezervného fondu na Košickú futbalovú arénu

Áno to je pravda. Primátor Polaček síce tvrdí, že mesto nemá na organizáciu EYOF, ale predošlé vedenie mesta mu zanechalo viac ako 12 miliónov eur v rezervnom fonde, z ktorých okrem KFA spokojne zafinancuje aj 6 miliónov eurdo NTC. Ale primátor to nechce.

Primátor Polaček – v programovom rozpočte je pre EYOF v rokoch 2020 a 2021 4+4 milióny eur

Malo to tak byť, ale nie je – viď obrázok nižšie. Polaček navrhol vyčleniť iba 2+2 mil. teda 4 milióny eur, o čom verejnosti opakovane klame. Naposledy tak klamal na zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja (KSK) ako poslanec KSK. Je to v zápise i v zázname.

Pikantné na tom je, že tento rozpočet usvedčuje primátora aj z ďalšej lži. V tomto rozpočte totiž skutočne počítal s príspevkom vlády a mesta v pôvodnej sume spolu 20 miliónov eur (mesto sa má podieľať 8 miliónmi eur + štát 12 miliónov eur = spolu 20 miliónov eur) len presunú na štát väčšiu záťaž a počíta iba so 4 miliónmi eur na strane mesta a 16 miliónmi eur od štátu – teda spolu 20 miliónov eur – viď foto vyššie – riadky pre projekt EYOF.

Primátor Polaček – bude to drahšie ako by bolo, ak by začali v roku 2016

No a deklarácie, že to bude drahšie, ako sa čaká, sa nedajú čítať inak, ako príprava verejnosti na predraženie a dodatkovanie zmlúv. Aký iný zmysel by to malo?

Najdôležitejšia investičná aktivita – národné tenisové centrum je rozbehnutá v dobrom štádiu rozpracovanosti a rekonštrukcie boli podľa rozpočtu EYOF naplánované práve na roky 2019, 2020 a 2021. Primátor Polaček na tlačovke mimovoľne potvrdil, že dnes žiadne prípravné práce neprebiehajú. Podľa jeho vlastných slov sa začnú, až keď vláda – bez akýchkoľvek predložených podkladov schváli Košiciam 30 a kraju 10 – teda spolu 40 miliónov eur Bianko šek.

POLAČEK predstaví akčný plán za 10 miliónov eur (5 z rozpočtu + 5 úver) na športovú infraštruktúru

Tak namiesto investície 36 miliónov eur do športovej infraštruktúry – 12 miliónov eur od vlády SR do športovej infraštruktúry pre EYOF + ďalších 24 miliónov eur od vlády a STZ do národného tenisového centra – rekonštrukciu internátov pominieme, nehovoriac o ziskoch z turistického ruchu a medzinárodnej publicity,  Poláček ponúka Košičanom 10 miliónov eur z rozpočtu mesta a nazýva to akčný plán!!! To asi zodpovedá rozhýbaniu kraja zatiahnutím ručnej brzdy, ktoré predviedol Trnka.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim