Preskočiť na obsah
19. decembra 2019

R. Raši: Krajinám, ktoré chcú vstúpiť do EÚ, budeme aj naďalej odovzdávať naše skúsenosti

Slovensko sa bude aj naďalej aktívne podieľať na odovzdávaní svojich skúseností krajinám, ktoré sa chcú stať členmi Európskej únie (EÚ). Povedal to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu SR Richard Raši v rámci svojho vystúpenia počas summitu členských krajín Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v talianskom Ríme. Na stretnutí predsedov vlád vicepremiér zastupoval premiéra Petra Pellegriniho a reprezentoval tak Slovensko.

Hlavnými témami bola diskusia o budúcom fungovaní tohto zoskupenia v kontexte napĺňania jeho cieľov. Medzi tie hlavné patrila európska integrácia krajín západného Balkánu, rozvoj regionálnej spolupráce i hľadanie nových obchodných príležitostí. Predstavitelia všetkých 17 krajín, ktoré sú členmi SEI, si vymenili spolu so zástupcami európskych medzinárodných organizácií viaceré názory. Hovorili predovšetkým o aktuálnom vývoji v regióne krajín strednej a východnej Európy a o možnostiach väčšieho zapojenia do integračných procesov v rámci tzv. širšej Európy, ako aj o trvalo udržateľnom raste a ekonomických výzvach, ktoré s ním súvisia.

„Európska integrácia je príbehom úspechu. Krajiny, ktoré medzi sebou kedysi bojovali, vytvorili komunitu, ktorá sa stala modelom mierovej spolupráce a prosperity. Množstvo z nás si myslí, že Európska únia je ekonomickým projektom, ale je oveľa viac. Je kľúčovým faktorom pre mier na kontinente. Stále sú tu však krajiny, dokonca aj v Európe, pre ktoré môžu byť zmierenie a spolupráca inšpiratívne,“ povedal podpredseda vlády Richard Raši.

Vicepremiér vo svojom vystúpení zdôraznil potrebu pokračovať v tom, aby sa Európska únia rozširovala, pričom nesmieme poľaviť pri odovzdávaní svojich skúseností z prístupového procesu. „S kolegami sme sa zhodli na tom, že Stredoeurópska iniciatíva musí aj naďalej pôsobiť ako príklad užitočnej susedskej spolupráce. Práve vďaka spojeniu členov a nečlenov únie je regionálnou platformou pre nás všetkých už 30 rokov,“ doplnil R. Raši. Organizácia si práve v tomto roku pripomína svoje 30. výročie.

Stredoeurópska iniciatíva je regionálne združenie pre politickú, ekonomickú a kultúrnu spoluprácu. Jej hlavným cieľom je podporovať proces transformácie a európskej integrácie v krajinách západného Balkánu a východnej Európy.

Summit predsedov vlád zavŕšil ročné talianske predsedníctvo v SEI. Každoročne predsednícka krajina usporiada dve stretnutia na politickej úrovni – stretnutie ministrov zahraničných vecí, ktoré býva v júni a decembrové stretnutie predsedov vlád. Vlani bol decembrový summit v Záhrebe počas predsedníctva Chorvátska, Slovensko na ňom zastupoval premiér Peter Pellegrini. Na záver celého summitu odovzdalo Taliansko predsedníctvo Čiernej Hore. Predsedníctvo trvá jeden rok. Slovensko krajinám SEI predsedalo v roku 2005, najbližšie by malo opäť v roku 2028.

Členmi Stredoeurópskej iniciatívy je 17 štátov. Okrem Slovenska je to Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Srbsko, Taliansko a Ukrajina.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim