Preskočiť na obsah
5. júna 2019

R. Raši: Na hrdinstvo československých letcov počas II. svetovej vojny nemôžeme zabúdať

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa zúčastnil na ceremoniáli k oslavám 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii v anglickom Portsmouthe. Vicepremiér si tiež uctil československých letcov na Brookwoodskom cintoríne.

Vicepremiér Richard Raši sa spolu s Kráľovnou Alžbetou II., britskou premiérkou Theresou May, americkým prezidentom Donaldom Trumpom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom,  nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, českým premiérom Andrejom Babišom a ďalšími predstaviteľmi a zástupcami krajín, ktoré boli súčasťou operácií spojených s vylodením v Normandii, zúčastnil na ceremoniáli k 75. výročiu tejto historickej udalosti.

Vylodenie v Normandii bolo jednou z najdôležitejších udalostí II. svetovej vojny. Významnú úlohu v nej zohrali aj československí vojaci a letci, ktorí riskovali svoje životy a mnohí ich aj stratili. Je pre mňa veľkou poctou, že som mohol zastupovať Slovensko na oslavách 75. výročia tejto historickej udalosti, ktorá svet po rokoch nerozdeľuje, ale spája. Treba mať v pamäti obetu padlých vojakov, ktorí bojovali proti fašizmu a pripomínať si ju najmä teraz, v časoch, keď sa extrémistické nálady v Európe opäť objavujú,“ uviedol Richard Raši.

Vicepremiér sa tiež zúčastnil na modlitebnom obrade za padlých vojakov na Brookwoodskom cintoríne, kde sa nachádzajú hroby a pomník československých letcov, ktorí slúžili v Britskom kráľovskému letectve.

„Československí letci prichádzali o svoje životy vo Francúzsku, v Británii či nad Lamanšským prielivom. Ich odvaha a odhodlanie nemôžu zostať zabudnuté. Ich životy vyhasli, aby v Európe opäť nastal mier. My musíme tento mier strážiť a vytvárať silné partnerstvá. Veď práve na tom stojí myšlienka Európskej únie,“ vyjadril sa Richard Raši.

Zástupcovia pozvaných krajín podpísali spoločné mierové vyhlásenie k 75. výročiu vylodenia spojeneckých vojsk. V ňom vzdali úctu všetkým, ktorí sa počas Dňa D obetovali, ako aj tým, ktorí prišli počas II. svetovej vojny o svoj život. Vyhlásili, že spoločne zabezpečia, aby sa takýto horor už nikdy viac nezopakoval a zaviazali sa, že budú odhodlane, odvážne a vytrvalo konať tak, aby ochránili svoj ľud pred ohrozením hodnôt, mieru a stability.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim