Preskočiť na obsah
26. apríla 2018

R. Raši: Naším cieľom je vcítiť sa do kože žiadateľa alebo prijímateľa eurofondov

Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru (SOPK) považuje vláda za dôležitého partnera štátu v oblasti ekonomických politík. Tie sú na Slovensku úzko späté s európskymi štrukturálnymi a investičnými fondmi, ktoré koordinuje Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, uviedol vicepremiér Richard Raši na dnešnom Zhromaždení delegátov SOPK.

Hoci sa implementácia eurofondov v programovom období 2014 – 2020 rozbiehala pomalým tempom, darí sa ju zrýchľovať. Keď vznikol úrad podpredsedu vlády 1. júna 2016, bolo vyčerpaných len 205,15 milióna eur. Preto si úrad stanovil tri úlohy: zvýšiť čerpanie, zväčšiť transparentnosť, zjednodušiť implementáciu. Vo všetkých troch sa nám darí.

K 31. marcu 2018 sme mali čerpanie na úrovni viac ako 12 % a blížime sa k 2 miliardám eur. Od vzniku úradu sa teda zvýšilo čerpanie o viac ako 800 %. Nastal rapídny nárast aj vo vyhlasovaní výziev. Dnes je alokovaných už skoro 85 % z celkového balíka eurofondov, ktorý má v programovom období 2014 – 2020 hodnotu 15,46 miliardy eur. Takmer 40 % eurofondov už máme kontrahovaných. To znamená veľký balík schválených projektov v celkovej hodnote vyše 5,7 miliardy eur. Ide o približne 175-% nárast oproti situácii z júna 2016.

Aj súkromný sektor môže podľa vicepremiéra Rašiho neho získať z eurofondov významnú podporu. V programovom období 2007 – 2013 bolo z fondov EÚ a štátneho rozpočtu podporených takmer 3000 podnikateľov vo výške viac ako 1,1 miliardy eur.

“Naším cieľom je vcítiť sa do kože žiadateľa alebo prijímateľa a uvedomiť si, čo potrebuje a čo mu, naopak, komplikuje život. Preto okrem ich zrýchľovania čerpania pracujeme aj na stransparentnení a zjednodušení. Výsledkom našej práce je veľmi konzistentný a koncepčný dokument, takzvaný Akčný plán na posilnenie transparentnosti a zjednodušovania implementácie eurofondov. Je to sada 38 konkrétnych opatrení, ktoré sa dotýkajú všetkých oblastí a procesov čerpania a sú uvádzané do praxe od konca minulého roka,” povedal Raši.

Na Zhromaždení delegátov SOPK podpredseda vlády odovzdal Zlatú medailu SOPK Jánovi Telenskému, predsedovi dozornej rady AQUAPARK Poprad, s.r.o., a cenu „TOP študentský tím aplikovanej ekonómie“ študentskej firme Ekoverde zo Strednej odbornej školy v Partizánskom. Ekoverde získala ocenenie vďaka svojmu zaujímavému produktu – jednorazovému, kompletne kompostovateľnému, ekologickému “coffee to go“ tégliku, ktorý navyše obsahuje semienka rastlín.

Zdroj: TASR, ÚPVII

Foto: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim