Preskočiť na obsah
9. novembra 2018

R. Raši navštívil firmu DB Biotech, diskutoval o podpore vlády

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši v Košiciach navštívil spoločnosť DB Biotech, ktorá vyrába špecifické protilátky na diagnostické a vedecké účely. S predstaviteľmi firmy diskutoval o možnostiach jej podpory zo strany vlády. Po skončení rokovania Raši uviedol, že žiadnu konkrétnu finančnú pomoc firme nesľúbil. Na druhej strane podotkol, že vláda podporí ich projekty a snahu využiť štrukturálne fondy najmä pre výskum a inovácie alebo projekty v oblasti zdravotníctva.

Takisto podporí aj ich snahu o získanie peňazí z Európskej únie cez programy riadené priamo z Bruselu a pomôže pri hľadaní potenciálnych partnerov vo svete. „Dnes sme sa dohodli, že sa náš úrad stane aktívnym partnerom firmy pri vyhľadávaní všetkých možností, najmä finančných, ktoré dokážu saturovať ich potreby,“ povedal Raši.

DB Biotech je slovenský výrobca špecifických, klonálnych králičích protilátok na diagnostické a vedecké účely. Má sídlo v Košiciach, kde všetky svoje produkty vyvíja, vyrába a testuje. „Naše protilátky sa používajú v aplikáciách od diagnostiky v ľudskej patológii až po vedecko-výskumné účely, konkrétne, pokrývajú skorú diagnostiku onkologických ochorení, leukémií, neurodegeneratívnych a imunologických ochorení a čiastočne aj niektoré infekčné choroby,“ povedal Tomáš Dobranský, vedecký riaditeľ Biotechu. Dodal, že ich produkty sa využívajú v patológii, nemocniciach a iných výskumných inštitúciách, pričom sa využívajú najmä pri diagnostikovaní onkologických ochorení.

„K dispozícii máme špičkovo vybavené proteomické laboratórium umožňujúce pomocou hmotnostného spektrometra študovanie akéhokoľvek proteínu spojeného s ľubovoľným patologickým procesom. To nám umožňuje simultánne vyvíjať nové, originálne protilátky na diagnostiku alebo potenciálne aj na liečbu,“ doplnil riaditeľ spoločnosti Peter Tkáč. Spoločnosť má v portfóliu 141 protilátok, ktoré predáva do 39 krajín sveta.

Spoločnosť DB Biotech vznikla v roku 2006. V roku 2008 vyvinula vo svojich laboratóriách svoj prvý produkt, ktorý začala umiestňovať na trh. Spoločnosť má jedenásť zamestnancov.

Zdroj: SITA, ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim