Preskočiť na obsah
21. mája 2018

R. Raši podporil podujatie Od Tatier k Dunaju pre pacientov so sklerózou multiplex

Prvou etapou v pondelok zo Štrbského Plesa odštartoval 4. ročník cyklistického osvetového podujatia Od Tatier k Dunaju. Jeho cieľom je poukázať na problémy pacientov s ochorením skleróza multiplex. Podpredseda vlády SR Richard Raši sa na ňom zúčastňuje už po tretí krát.

„Je to unikátne podujatie, pretože pacienti so sklerózou multiplex, ktorá nie je ľahká choroba, mnohokrát končí tragicky, dokážu absolvovať trasu od Tatier k Dunaju a je to podľa mňa výkon, ktorý podľa mňa zvládne málokto z nás, čo sme zdraví a nemáme žiadne problémy. Je to z môjho pohľadu úžasná akcia, kedy dajú títo pacienti jednak o sebe vedieť a ukážu, že dokážu bojovať s touto chorobou a mnohokrát sú silnejší ako my všetci,“ konštatoval R. Raši, ktorý so skupinou chodí vždy prvú etapu. Dnes odbicykloval 90 kilometrov až do Dolného Kubína. „Táto etapa je mimoriadne náročná, záver bude do kopca, je to o veľkom výkone a klobúk dole, čo dokážu zvládnuť hlavne títo pacienti,“ dodal.

Účastníci, medzi ktorými sú pacienti so sklerózou multiplex, ale aj ich zdraví podporovatelia, prejdú do soboty 26. mája desiatky miest. Štvrtý ročník pôjdu inou trasou, jednotlivé etapy budú dlhšie, tri majú takmer 100 kilometrov, jedna 70 kilometrov a zvyšné dve sú kratšie. Čakajú ich kopce v obci Lúčky a v Zázrivej, celkovo má trasa takmer 500 kilometrov. Je naň prihlásených vyše 300 ľudí, v jednotlivých etapách sa očakáva 120 a v poslednej až 200 účastníkov.

Hlavným cieľom akcie je predovšetkým osveta, aby sa o skleróze multiplex hovorilo ako o ochorení doby, pretože jej výskyt sa každoročne zvyšuje. Jednou z vecí, vďaka ktorej sa dá s touto chorobou bojovať, je predovšetkým aktívny životný štýl.

Zdroj: TASR, ÚPVII

FOTO: ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim