Preskočiť na obsah
15. októbra 2018

R. Raši: Verejnosť zabúda na výhody, ktoré ponúka členstvo v EÚ

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu  Richard Raši otvoril Národný konvent o Európskej únii, ktorý sa konal na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Vicepremiér zdôraznil výhody, ktoré môžeme vďaka členstvu v Európskej únii (EÚ) užívať a tiež apeloval na študentov, aby svoje právo voliť zástupcov do Európskeho parlamentu využili.

Cieľom Národného konventu v Banskej Bystrici je vytvorenie diskusie medzi študentami, zástupcami akademickej obce a mimovládnymi organizáciami o  aktuálnych témach Európskej únie s osobitným dôrazom na miesto Slovenska v jej ďalšom smerovaní. Podujatie odštartoval príhovorom vicepremiér Richard Raši, podľa ktorého stojí Slovensko pred viacerými celospoločenskými problémami. Tie dokáže zvládnuť len ako súčasť Európskej únie.

„Sme svedkami klimatických zmien, na ktoré musíme reagovať. Musíme myslieť na kybernetickú bezpečnosť, udržateľný rozvoj, ale i na boj proti šíreniu dezinformácií.  Vyrovnať sa s týmito výzvami dokážu Európania len spoločne,“ uviedol R. Raši.

Podľa podpredsedu vlády by sme si mali pripomínať výhody, ktoré nám Európska únia poskytuje a majú priamy dopad na náš každodenný život. „Od rána, keď sa zobudíme, až do večera, keď zaspávame, sa stretávame s výhodami, ktoré nám členstvo v EÚ ponúka. Ráno využívame mestskú hromadnú dopravu, ktorá bola financovaná z EÚ, jazdíme po cestách financovaných zo zdrojov EÚ, naše deti chodia do škôl zrekonštruovaných vďaka európskym fondom a používajú interaktívne tabule, ktoré sú tu tiež vďaka vybaveniu z EÚ fondov. Na nič z toho netreba zabúdať,“ povedal Richard Raši.

 Vicepremiér špeciálne pripomenul prítomným študentom, aby sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu a zaujímali sa o Európsku úniu, vďaka ktorej môžu študovať i pracovať v zahraničí či zúčastňovať sa na medzinárodných vedeckých projektoch. V posledných voľbách volilo len 6 percent mladých ľudí a dokonca len 3 percentá vysokoškolských študentov. „Podujatia, ako je Národný konvent, kde sa diskutuje o EÚ, považujem za mimoriadne dôležité a verím, že aj vďaka nim nebudeme z hľadiska účasti na voľbách do europarlamentu na chvoste,“ uzavrel.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim