Preskočiť na obsah
21. júna 2018

R. Raši: Žijeme v období virtuálnej epidémie, nenávisť na webe treba zastaviť

Žijeme v období virtuálnej epidémie, keď sa celým internetom šíri nenávisť a zloba. Treba to zastaviť, šíriteľov nenávistných prejavov trestať, povedal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na dnešnom medziparlamentnom seminári o nenávistných prejavoch na internete. Podujatie bolo spoločnou iniciatívou slovenského a izraelského parlamentu.

“Najväčšie nebezpečenstvo vidím v tom, že šírenie rasizmu, nacizmu a xenofóbie sa z virtuálneho priestoru prenáša aj do ulíc, obchodov, barov, do našich reálnych životov. Ak tomu nezabránime, to, čo príde o niekoľko rokov, bude hrôza. Keď sa toto šírenie nenávisti nezastaví, bude ťažké žiť kdekoľvek na svete,”uviedol Raši.

Vicepremiér je presvedčený, že napriek slobode prejavu nemožno akceptovať a tolerovať nenávistné vyjadrenia. “Ak niekto šíri rasistické, xenofóbne, nenávistné prejavy, keď sa niekto vyhráža smrťou inému len za to, že je iný, mal by byť potrestaný. Pokiaľ sa toto nezastaví, budeme mať problém,” doplnil.

Opatrenia podľa Rašiho môžu byť na minimálne dvoch veľkých úrovniach. “Poskytovatelia služieb, ktorí na základe slov spojených so šírením nenávistných prejavov zablokujú diskusiu a prípadne aj zrušia profil daného užívateľa,” opísal. A tiež treba podľa neho tvrdo trestať šírenie nenávistných prejavov. Ľudia by sa zároveň podľa vicepremiéra mali učiť kriticky myslieť, tolerovať iný názor a odmietať diskrimináciu.

Podujatie s názvom Zastavme šírenie nenávisti na internete: úloha zákonodarcov v dobe internetových veľmocí je výsledkom spolupráce medzi predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom a jeho izraelským kolegom Yuli Y. Edelsteinom.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim