Preskočiť na obsah
28. apríla 2022

Remišová v OSN: Zatiaľ čo tu v OSN hovoríme o rozvoji miest, na Ukrajine nám pred očami miznú celé mestá, ktoré ruskí agresori zrovnávajú so zemou

Pre rozvoj miest sú kľúčovými faktormi bezpečnosť, predvídavé a spravodlivé plánovanie a primerané financovanie

Pre Slovensko sú kľúčovými princípmi pri budovaní udržateľného rozvoja miest, obcí a regiónov právny štát a bezpečnosť, predvídavé a spravodlivé plánovanie a primerané financovanie ich rozvoja. S týmito kľúčovými posolstvami vystúpila dnes na sumite Novej urbánnej agendy (New Urban Agenda – NUA) v New Yorku vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Všetky tri tieto ciele je možné podľa nej realizovať len cez úzku spoluprácu na všetkých úrovniach. Vicepremiérka Remišová na podujatí vystúpila s príhovorom ako zástupkyňa rozvinutých štátov Európskej únie a dôrazne vyzvala medzinárodné spoločenstvo na zintenzívnenie tlaku na Ruskú federáciu s cieľom ukončiť agresiu voči Ukrajine.

„Pred šiestimi rokmi sme sa zaviazali, že budeme podporovať dostupné bývanie, spravodlivý rozvoj miest a ľudské podmienky pre všetkých obyvateľov mestských oblastí. No zatiaľ čo tu sedíme, z miliónov ľudí na Ukrajine sa stávajú bezdomovci a ich domy a rezidenčné štvrte sú zrovnané so zemou. Zatiaľ, čo tu v OSN hovoríme o rozvoji miest, na Ukrajine nám pred očami miznú celé mestá aj so svojim kultúrnym bohatstvom,“ povedala v prejave Remišová. Dodala, že po 2 mesiacoch ruskej okupácie sú Mariupol, Charkov, Cherson a ďalšie krásne ukrajinské mestá s ich veľkolepými pamiatkami v podstate v troskách, pričom tisíce civilistov zavraždili bez možnosti bezpečne utiecť.

Úlohou Novej urbánnej agendy je podľa Remišovej v súčasnosti aj uznanie potreby rozvoja miest, ktorá bude zohľadňovať bezpečnosť a postavenie ukrajinských žien, dievčat a detí, ktoré sú v súčasnosti znásilňované a zabíjané alebo nútené nájsť si nový domov v cudzích krajinách vrátane Slovenska, zatiaľ čo ich manželia, otcovia a synovia bojujú za slobodu na vlastnej pôde.

„Mestá, obce a regióny sú stredobodom našich spoločných cieľov a sú kľúčové pre dosiahnutie všetkých troch pilierov rozvoja – ekonomického, sociálneho a environmentálneho. Preto je pre mňa veľkým potešením oznámiť, že spolu s našimi váženými kolegami z Botswany, Kene a Grenady spúšťame novú iniciatívu pod názvom „Skupina priateľov Habitatu OSN, udržateľnej urbanizácie a novej mestskej agendy“, povedala v príhovore vicepremiérka Remišová. Ako ďalej doplnila, k tejto iniciatíve sa plánuje v najbližšom čase pripojiť viac ako 30 krajín.

„Mojimi domácimi prioritami v urbánnej agende sú silnejšie a kompetentnejšie regióny. Regióny sú hybnou silou štátu a preto potrebujú dostatočné kapacity pre inováciu a inteligentný rozvoj vrátane ekologického, udržateľného rastu s veľkým dôrazom na sociálne začlenenie najzraniteľnejších skupín,“ dodala Remišová.

Kvalita života ľudí, ktorí zdieľajú spoločný priestor, podľa Remišovej závisí od jasne definovaných a vynútiteľných pravidiel. Podstatou vlády zákona je rešpektovanie suverenity a nezávislosti iných krajín a rešpektovanie vôle občanov slobodne si zvoliť cestu, ktorou sa má ich krajina uberať.

Remišová zároveň vyzvala všetkých aktérov, aby sa plne postavili za záväzky vyplývajúce z princípov a cieľov Novej urbánnej agendy nielen slovami, ale aj konkrétnymi činmi. Realizácia reforiem je podľa nej dlhý a vyčerpávajúci proces, ktorý často presahuje aj obdobie verejného pôsobenia samotných iniciátorov reforiem. Zo skúsenosti Slovenska aj Európskej únie je však zrejmé, že toto je jediná cesta k naplneniu spoločnej vízie pre lepšiu a udržateľnú  budúcnosť miest a regiónov pre všetkých.

Nová urbánna agenda (New Urban Agenda) je dokument schválený v roku 2016 v ekvádorskom Quite na konferencii OSN Habitat-III. Impulzom pre túto iniciatívu bola snaha premeniť proces rýchlej urbanizácie na pracovné príležitosti, rast a zlepšovanie kvality života pre všetkých. Vízia prijatá na konferencii OSN  pred šiestimi rokmi ponúka riešenia pre udržateľný rozvoj miest a obcí, s osobitým dôrazom na rovnosť, inklúziu, klimatické zmeny, inovácie, hospodárstvo, dopravu, čistotu, infraštruktúru či zapájanie lokálnych aktérov do národných a globálnych politík. Partneri programu OSN Habitat vrátane EÚ a jej členských štátov sa zaviazali k napĺňaniu vízie lepšej a udržateľnej budúcnosti v oblasti mestského rozvoja. Súčasťou tejto vízie je aj cestovná mapa, ktorá pomáha mestám a regiónom docieliť sociálne inkluzívnejší, ekologickejší, bezpečnejší a prosperujúcejší mestský rozvoj. Cieľom štvrtkového podujatia o implementácii Novej urbánnej agendy bolo zhodnotiť pokrok a pretrvávajúce výzvy v tejto oblasti. Súčasťou konferencie bola aj séria sprievodných podujatí a rozhovorov najmä v súvislosti s aktuálnymi výzvami, ktorým dnes Európa a svet čelí.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim