Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Šéfka CERN-u u Rašiho: Experimenty v jadrovej fyzike sa dejú aj vďaka slovenským inžinierom

Slovenské členstvo v Európskej organizácii jadrového výskumu (CERN) posúva dopredu náš výskum a vývoj. Aj o slovenských vedcoch, inžinieroch a špecialistoch, ktorí sa podieľajú na vývoji a výrobe komponentov pre náročné experimenty v časticovej fyzike, bolo dnešné pracovné stretnutie vicepremiéra Richarda Rašiho s generálnou riaditeľkou CERN-u Fabiolou Gianotti.

Slovenská republika je členom CERN-u od svojho vzniku a prispieva doň približne 5 miliónov švajčiarskych frankov ročne, čo predstavuje cca 4-milióny a 226-tisíc eur (z rozpočtovej kapitoly MŠVVaŠ SR). Podpredseda vlády SR Richard Raši uvádza, že návratnosť nášho vkladu je veľmi vysoká, až 2:1. „Protihodnotou sú napríklad zákazky, ktoré slovenské firmy od CERN-u získavajú na dodávku komponentov pri budovaní technickej infraštruktúry nevyhnutnej pre experimentálny výskum, ako sú manipulátory na supravodivé magnety, ktoré dodali Závody ťažkého strojárstva v Košiciach. Oceľové platne pre obrovský kalorimeter experimentu ATLAS vyrobili v Novej Dubnici, zdvíhacie zariadenia v Prešove a elektroniku v Košiciach,“ povedal R. Raši s tým, že členstvo v CERN-e je dôležité aj pre rozvoj našich vedeckých kapacít.

V CERN-e v súčasnosti pracuje viacero významných slovenských vedcov. Organizácia tiež poskytuje príležitosti na profesný rozvoj mladých výskumníkov, napríklad letné stáže pre vysokoškolských študentov.


CERN (Európska organizácia jadrového výskumu) je európska organizácia pre základný a aplikovaný výskum najmä v oblasti časticovej fyziky so sídlom v Meyrin neďaleko Ženevy vo Švajčiarsku. CERN má v súčasnosti 22 členských štátov vrátane Slovenska.

Ich najznámejšie laboratórium je Veľký hadrónový urýchľovač (LHC). Synchrotrón LHC je najväčší urýchľovač častíc na svete, vďaka ktorému bola v roku 2012 potvrdená častica Higgsov bozón (Nobelova cenu za fyziku, 2013). Okrem LHC je v prevádzke šesť ďalších urýchľovačov.

Okrem časticového výskumu vznikli v laboratóriách CERN aj ďalšie objavy a inovácie, napríklad koncepcia webových stránok (World Wide Web, WWW) a internetového prehliadača v roku 1990.

Účasť Slovenska v CERN

Oficiálne sa SR podieľa na aktivitách CERN prostredníctvom MŠVVŠ SR, ktoré zriadilo svoj poradný orgán – Výbor pre spoluprácu SR s CERN pod vedením Branislava Sitára, bývalého viceprezidenta CERN. Tento výbor koordinuje odbornú stránku účasti našich odborníkov, ktorých SR vysiela do CERN.

Slovensko v týchto dňoch po siedmich rokoch opäť hostí zasadnutie RECFA (Európskeho výboru pre budúce urýchľovače. Generálna riaditeľka CERN-u Fabiola Gianotti naň pricestovala v spoločnosti riaditeľa pre výskum a výpočtovú techniku Eckharda Elsena.