Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovensko a Čína nadviazali pred 70 rokmi diplomatické vzťahy

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa v meste Cangzhou v provincii Hebei zúčastnil na slávnostnej ceremónii pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Čínou. Čínska ľudová republika pred niekoľkými týždňami oslávila 70. výročie svojho založenia, stalo sa tak 1. októbra 1949. Československo ju 6. októbra 1949 diplomaticky uznalo ako jedna z prvých krajín.  

„Odvtedy sa vzťahy medzi našimi oboma krajinami vyvinuli do súčasnej podoby a vyznačujú sa spoluprácou v mnohých oblastiach“ povedal vicepremiér Richard Raši.

Jedným z príkladov dobrých vzťahov medzi oboma krajinami ja Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva, ktorá sa nachádza práve v provincii Hebei. V roku 1955 navštívil jeden z vedúcich predstaviteľov Číny Československo a dostal pre mladú krajinu ako dar 670 poľnohospodárskych strojov. Umiestnili ich na farmu v provincii Hebei, ktorá sa práve z tohto dôvodu stala v roku 1956 Farmou čínsko-česko-slovenského priateľstva. Rozhodol o tom vtedajší predseda vlády Zhou Enlai.

Farma v roku 2003 získala štatút priemyselnej rozvojovej zóny a v roku 2007 sa včlenila do novovzniknutej Cangzhou New Bohai Area, ktorá má rozlohu viac ako 300 kilometrov štvorcových a nachádza sa na západnom páse Bohajského zálivu. Názov družstvo, resp. farma je skôr len úctou k tradíciám. Dnes je oblasť skôr mladým moderným mestom, ktoré má strategickú polohu neďaleko Pekingu a Tianjinu, a tak sa úspešné rozvíja. Žije v ňom už 80-tisíc obyvateľov.

Na Slovensku podľa vicepremiéra Richarda Rašiho neustále rastie záujem mladých ľudí o štúdium čínskeho jazyka a reálií. Dôkazom je nedávne otvorenie tretieho Konfuciovho inštitútu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na druhej strane, vicepremiér oceňuje rastúci záujem mladých Číňanov o štúdium slovenčiny.

Priestor na spoluprácu medzi našimi krajinami však stále existuje. Ekonomické vzťahy medzi Slovenskom a Čínou podľa vicepremiéra ešte stále nenaplnili celý svoj potenciál. „Som presvedčený, že na oboch stranách existuje priestor, ako aj kapacity na ďalšiu spoluprácu. S objemom bilaterálneho obchodu v roku 2018 na úrovni 5,87 miliardy eur predstavuje Čína nášho najväčšieho obchodného partnera v Ázii,“ priblížil Richard Raši, ktorý zároveň dúfa, že čínski investori objavia potenciál prosperujúcej ekonomiky Slovenska, ktorá je súčasťou eurozóny a ktorá už v súčasnosti predstavuje významného hráča v európskom automobilovom priemysle. „Slovensko je už niekoľko rokov na vrchole svetového rebríčka v počte vyrobených áut na tisíc obyvateľov, vlani sme si prvenstvo udržali s počtom 198 vozidiel,“ dodal na záver.