Preskočiť na obsah
6. novembra 2018

Sto rokov od príchodu dočasnej vlády pre Slovensko pripomína pamätná tabuľa

Príchod dočasnej Československej vlády pre Slovensko do Skalice pripomína pamätná tabuľa, ktorú dnes, sto rokov od tejto udalosti, spoločne odhalili premiér Peter Pellegrini a primátor Skalice Ľudovít Barát za účasti členov vlády a obyvateľov mesta.

„Sté výročie prvého zasadnutia Československej vlády v Skalici si treba pripomínať. Dnešný deň, avšak v roku 1918, je mimoriadne významným z viacerých dôvodov. Dočasná Československá vláda na čele s Vavrom Šrobárom napríklad vyhlásila na Slovensku ako vyučovací jazyk slovenčinu,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši s tým, že je hrdý na to, že oddnes bude udalosti zo 6. novembra 1918 pripomínať i pamätná tabuľa.

Do Skalice 6. novembra 1918 prišli štyria oficiálni predstavitelia poverení Československým národným výborom v Prahe Vavro Šrobár, Pavel Blaho, Ivan Dérer a Anton Štefánek, aby prevzali a viedli verejné veci nového štátu. V meste ich podľa dobovej tlače vítalo asi päťtisíc ľudí zo Skalice a okolia. Príchod dočasnej vlády pre Slovensko na skalickej radnici pripomínajú už dve pamätné tabule, tú prvú odhalili pri príležitosti desiateho výročia v roku 1928.

Po slávnosti odhalenia pamätnej tabule začala vláda v Dome kultúry v Skalici svoje štandardné rokovanie.

Zdroj: SITA, ÚPVII

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim