Preskočiť na obsah
15. júla 2016

V oblasti digitálnej politiky musíme reagovať rýchlo

Túto požiadavku zdôraznil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini pred poslancami Európskeho parlamentu na tzv. híringu. Pred členmi Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa odpovedal na otázky v oblasti Jednotného digitálneho trhu.

„Rozvoj digitálnych technológií ide takým tempom, že my musíme reagovať v rámci regulácie a prípravy legislatívy na to, kde sa digitálny svet pohne už za najbližšie 2 – 3 roky. Preto musíme mať jednu hlavnú prioritu, a to prijímať rozhodnutia a veľmi rýchlo. My nemôžme viesť diskusie, či práčku, ktorá má softvér, budeme považovať za tovar, alebo za softvér. Musíme doručiť výsledky v oblasti digitálnej agendy veľmi konkrétne a už v najbližších mesiacoch,“ uviedol podpredseda vlády.

Jednotný digitálny trh, ktorý chce Slovensko v rámci svojho predsedníctva posunúť na vyššiu úroveň a prijať konkrétne riešenia, si bude vyžadovať zjednotenie 28 fragmentovaných trhov. Každá krajina však má svoje vlastné riešenie digitálnej agendy, a preto sa bude hľadať balans – kde budú pôsobiť štátne autority a kde sa budú právomoci odovzdávať na európsku úroveň. Prioritou v oblasti digitálnej agendy bude pre Slovensko aj ochrana spotrebiteľa a kybernetická bezpečnosť.

„Občania musia dôverovať digitálnym službám a spoľahnúť sa, že nebudú zneužité ich osobné údaje, že nedôjde k strate ich identity. Preto je kybernetická bezpečnosť jedna z top priorít ochrany digitálneho „4. priestoru“, nielen pokiaľ ide o krajiny, ale najmä v oblasti ochrany bezpečnosti každého jedného občana,“ dodal Pellegrini.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim