Preskočiť na obsah
30. novembra 2016

Vicepremiér P. Pellegrini dnes podpísal memorandum, ktorým Slovensko posilní vzťahy s Vietnamom v oblasti IT sféry

Perspektívny rozvoj v IT sfére, posilňovanie pretrvávajúcich priateľských vzťahov a dôvery. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini dnes podpísal memorandum o porozumení s ministrom pre informácie a komunikáciu Vietnamskej socialistickej republiky (VSR) Truong Minh Tuanom. Návrh memoranda vietnamská strana predložila našej krajine ešte počas leta, konkrétne v júni 2016. Obe strany v ňom deklarujú, že rozvoj informačných technológií je kľúčovým elementom pre rozvoj obchodu, technologických pokrokov, ako aj posilňovanie sociálnej a kultúrnej sféry v krajinách.

„Vzájomné vzťahy oboch krajín sú už dnes výborne naštartované, a som presvedčený, že pre rozvoj IT sféry je toto krok vpred, ktorý posunie obe krajiny v mnohých oblastiach, čomu sa veľmi teším, pretože sa tým zachová kontinuita v rozvoji IT priemyslu na Slovensku,“ uviedol vicepremiér Pellegrini. Okruhy vzájomnej spolupráce sú v memorande špecifikované predovšetkým v oblastiach týkajúcich sa personalistiky, v podpore mnohých tréningových a výmenných programov. Nevyhnutné budú konkrétne opatrenia a nastavenia jednotlivých regulačných postupov, ako aj komunikačnej politiky. Čaká nás postupné zavádzanie aplikácií do inštitúcií štátnej a verejnej správy ako napríklad e- Government či e- Autentifikácie.
Kľúčové bude posilňovanie kybernetickej bezpečnosti, a najmä rozvoj IT priemyslu prostredníctvom inovácií ako Big data, Internet of Things (IoT) či Cloud computing.

Podľa šéfa informatizácie na Slovensku P. Pellegriniho sa tento rozvoj posilní najmä prostredníctvom ďalšieho výskumu, nezaobíde sa však bez výrazného posilnenia ľudských zdrojov v IT sfére. Memorandum o porozumení bude dnešným podpisom politických predstaviteľov oboch krajín platiť na nasledujúce obdobie 5. rokov.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim