Preskočiť na obsah
15. septembra 2016

Vicepremiér Peter Pellegrini ukázal eurokomisárke Corine Cretu ako sme naložili s eurofondami

Navštívili detskú nemocnicu, aj digitálne múzeum. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu, spoločne odcestovali do Banskej Bystrice, aby si pozreli úspešné projekty z eurofondov.

„Detská fakultná nemocnica s poliklinikou, ako aj unikátne digitalizované múzeum považujem za úspešné projekty, ktoré sú dôkazmi efektívneho financovania zo zdrojov EÚ. Verím, že aj v ďalších slovenských obciach a mestách by sme našli mnohé pozitívne príklady, hoci som rád, že pani komisárke môžem ukázať tie z môjho regiónu,“ prehlásil P.Pellegrini.

Šéf investícií a eurokomisárka mali v Bystrici bohatý štvrtkový program – začali ho prehliadkou detskej nemocnice. Práve tá je totiž excelentným príkladom modernizácie zdravotníckeho systému v období od roku 2007- 2013. Pri viac ako 6 tisíc m2 nových objektov, zvýšeniu lôžkovej kapacity a novovybudovaných operačných sálach je obrovským prínosom projektu pre miestny región. Potrebné samozrejme budú aj ďalšie investície v tomto zariadení, pretože zdravotnícka technika potrebuje neustálu obnovu. „Som rád, že investície v celkovej hodnote takmer 7 miliónov eur naplnili poslanie projektu a vyriešili naozaj kľúčové problémy nemocnice – a to je najdôležitejšie,“ dodal vicepremiér.

Delegácia ďalej zavítala do Múzea SNP v Banskej Bystrici. Celková investícia príspevku do národného projektu „Digitálne múzeum“ predstavovala čiastku 27 576 538, 32 Eur. Cieľom projektu bola digitalizácia tých najvýznamnejších múzejných zbierok slovenského kultúrneho dedičstva, čo sa podarilo naplniť priam ukážkovo. Zdigitalizovalo sa až 174 tisíc zbierkových predmetov. Tieto sú on-line prístupné širokej verejnosti. Vďaka projektu sa podarilo vytvoriť aj 36 nových vysoko špecializovaných pracovných miest. „Vďaka tomuto centru sa radíme do medzinárodnej siete špičkových digitalizačných pracovísk na čo som ako Slovák naozaj hrdý,“ zhodnotil P. Pellegrini.

V podvečerných hodinách sa podpredseda vlády rozhodol navštíviť kostolík v Hronseku. „Pani eurokomisárke som chcel v tento sviatočný deň symbolicky ukázať aj jeden z našich sakrálnych skvostov slovenskej ľudovej tvorby. A keďže sme súčasťou Európy, tak toto miesto v sebe nesie ďalšiu symboliku, pretože v sebe spája niekoľké európske stavebné prvky z Nemecka, Škandinávie, iónskej, a samozrejme tej našej, slovanskej architektúry,“ dodal šéf investícií.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim