Preskočiť na obsah
4. júna 2019

Vicepremiér R. Raši odcestoval na oslavy 75. výročia Dňa D

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši odletel do Veľkej Británie, kde sa zúčastní na ceremoniáli k vyvrcholeniu osláv 75. výročia vylodenia spojencov v Normandii. Vicepremiér tiež položí veniec na Brookwoodskom cintoríne, kde sa nachádza pamätník československých letcov, ktorí bojovali v II. svetovej vojne.

 V stredu v Portsmouthe vyvrcholia oslavy Dňa D, ktoré prebiehajú vo Veľkej Británii celý týždeň. Presne na 75. výročie vylodenia v Normandii si historickú udalosť pripomenú zástupcovia pozvaných krajín, ktoré sú považované za účastníkov operácií spojených s vylodením.

Medzi pozvanými krajinami sú okrem Slovenska i Česká republika, Austrália, Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Kanada, Luxembursko, Nový Zéland, Poľsko, USA, ale i Nemecko. Na ceremoniáli sa na základe pozvania britskej premiérky Theresy May zúčastnia okrem ďalších predstaviteľov štátov aj americký prezident Donald Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová. Na oslavách sa zúčastní aj Kráľovná Alžbeta II.

Vicepremiér Richard Raši sa tiež zúčastní na modlitebnom obrade za padlých vojakov na Brookwoodskom cintoríne, kde sa nachádza pomník  československých a amerických letcov, ktorí slúžili v Britskom kráľovskému letectve. Zástupcovia pozvaných krajín podpíšu spoločné mierové vyhlásenie k 75. výročiu vylodenia spojeneckých vojsk.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim