Preskočiť na obsah
20. júla 2018

Vicepremiér R. Raši sa zúčastnil Slovenského dňa v Pittsburghu

Bratislava/Pittsburgh, 20. júla 2018 – Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši si včera v Kennywood Parku pri Pittsburghu prevzal od miestnej komunity Slovákov deklaráciu kraja o podpore Slovákov, ktorí prišli a budovali Pittsburgh.

Potomkovia Slovákov, ktorí začali prichádzať po prvej svetovej vojne do Ameriky za prácou, si vo štvrtok pripomenuli Slovensko, jeho tradície a kultúru. Slovenský deň s nimi oslávil aj vicepremiér Richard Raši

“Videli sme tu mnoho ľudí, ktorí sa na Slovensku narodili, aj tých, ktorí majú slovenské korene, ale narodili sa už tu, no stále zachovávajú slovenské tradície. Som rád, že aj tu pri Pittsburghu si môže človek dať holubky, halušky a iné slovenské jedlá,” povedal R. Raši na podujatí.

Vicepremiér sa zoznámil s mnohými Slovákmi, ktorí prežili väčšinu života v Spojených štátoch ako napríklad Rudy, ktorý prišiel do Pittsburghu v roku 1969 ako 17-ročný. Dnes má 66 rokov a s manželkou Zuzkou vedú folklórny súbor a slovenčinu si udržiavajú aj vďaka tomu, že v jednom z lokálnych rádií vysielajú pravidelný nedeľný hodinový slovenský program. “Už ho vysielame 39 rokov. Dávame tam informácie o Slovákoch v Pittsburghu a okolí, o podujatiach a hráme slovenské piesne,”uviedol Rudy.

Priamo v Pittsburghu žije asi 105 000 Slovákov, čo sú podľa tamojšieho honorárneho konzula SR Joea Senka dve percentá obyvateľov. V celej Pennsylvánii je Slovákov viac. “Pennsylvánia a Pittsburgh sú pre Slovákov číslo jedna,” poznamenal konzul.

Joea Senko však priznáva pokles počtu Slovákov v tejto oblasti. “Počet Slovákov klesol. V Pennsylvánii bolo kedysi 1,2 milióna Slovákov, teraz ich je okolo 800.000. Je to predovšetkým z dôvodu, že mnohí nevedia o svojom slovenskom pôvode alebo sa nechcú k nemu prihlásiť,” vysvetlil Senko. Honorárnym konzulom je asi 20 rokov. Robí to preto, že chce byť aktívny a nesedieť iba doma na gauči, ale aj pre svoj slovenský pôvod. Slovenský deň organizujú v Kennywood Parku už 95 rokov.

Zdroj: ÚPVII, TASR

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim