Preskočiť na obsah
30. januára 2020

Vicepremiér Raši a experti z OECD diskutovali o efektívnej podpore regiónov

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa zúčastnil spoločne s odborníkmi z OECD na odbornom seminári – Financovanie rozvoja na regionálnej a miestnej úrovni. Kľúčovou bola diskusia o efektívnom využívaní finančných prostriedkov pre regióny v podmienkach našej krajiny.

 Regionálny rozvoj patrí do agendy nášho úradu od 1. januára 2019. Za rok sme skoordinovali prípravu a schválenie štyroch  nových akčných plánov rozvoja najmenej rozvinutých okresov (Snina, Levoča, Stropkov a Michalovce), zazmluvnili stovky projektov prostredníctvom ročných priorít a vyhlásili dve výzvy na dotácie v oblasti podpory regionálneho rozvoja, v ktorých evidujeme približne 5-násobný nárast počtu žiadostí. Prispeli sme tak k vytvoreniu viac ako 23 000 nových pracovných miest, zdôraznil v úvode vicepremiér Richard Raši.

Seminár bol určený predovšetkým zástupcom miestnej a regionálnej samosprávy, štátnej správy a odborníkom v oblasti regionálneho rozvoja. Experti z OECD a z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) diskutovali o konkrétnych príkladoch a skúsenostiach s financovaním regionálneho rozvoja vo vybraných krajinách OECD. Zhodli sa, že zvýšiť adresnosť a zlepšiť koordináciu implementácie rozvojových stratégií je možné napríklad posilnením  kompetencií jednotlivých územných samospráv. Závery a odporúčania seminára budú využité pri prijímaní a implementácii Vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030.

„Okrem vytvárania pracovných miest treba v najmenej rozvinutých okresoch vytvárať ľudom čo najlepšie podmienky, aby z týchto regiónov neodchádzali a mohli so svojimi rodinami žiť kvalitný život. Je preto potrebné budovať infraštruktúru, modernizovať verejné zariadenia a zlepšovať služby. A toto sa nám darí. Pre regióny je otázkou prežitia, či táto cielená podpora bude pokračovať,“ uzavrel Raši.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim