Preskočiť na obsah
22. júla 2019

Vicepremiér Raši odletel na festival EYOF do Azerbajdžanu

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši odcestoval do azerbajdžanského Baku na 15. ročník Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), kde sa zúčastnil na slávnostnom otváracom ceremoniáli. Navštívi tiež rôzne športoviská, na ktorých sa predstaví 45 mladých slovenských športovcov. Športovci na olympiáde reprezentujú Slovensko v siedmich disciplínach, a to v atletike, športovej gymnastike, cyklistike, džude, tenise, zápasení a v plávaní. Festival potrvá do 27. júla. Vicepremiér do Baku odletel spolu so zástupcami Slovenského olympijského a športového výboru, mesta Banská Bystrica i športovcami.

Európsky olympijský festival mládeže sa bude v roku 2021 konať aj na Slovensku. Dejiskom jeho letnej časti bude Banská Bystrica a Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu zabezpečuje tento festival zo strany vlády. EYOF 2021 bol pôvodne v roku 2016 pridelený Európskymi olympijskými výbormi mestu Košice na základe projektu, pripraveného prípravným tímom pod vedením vicepremiéra Richarda Rašiho. Začiatkom tohto roku však nové vedenie mesta Košice od organizácie festivalu odstúpilo z dôvodu, že Košice na organizáciu EYOF údajne nemajú. Česť Slovenska po dohode so Slovenským športovým a olympijským výborom sa promptne podujala zachrániť Banská Bystrica, ktorej zástupcovia zbierajú potrebné know-how a skúsenosti aj v Baku.

Vicepremiéra čaká počas pracovnej cesty v Baku stretnutie s azerbajdžanským ministrom mládeže a športu Azadom Rahimovom. Hovoriť budú o možnostiach spolupráce v tejto oblasti. Okrem toho sa stretne aj s inými predstaviteľmi krajiny. Významným krokom je otvorenie zastupiteľského úradu v Baku od 1. októbra 2019. Vláda jeho zriadenie odobrila 3. júla 2019.

Slovensko-azerbajdžanské bilaterálne vzťahy sú na štandardnej úrovni, príležitosťou však je rozširovanie už nadviazaných obchodných a ekonomických vzťahov. Slovenské spoločnosti majú dlhoročné a dobré skúsenosti s prácou v Azerbajdžane. Napríklad firma Doprastav sa podieľala na výstavbe diaľničného úseku Baku – letisko Heydara Alieva, spoločnosť Betamont inštalovala na tomto diaľničnom úseku elektronické tabule. Firma ŽOS Vrútky zasa rekonštruuje pre azerbajdžanské železnice osobné vagóny, nová zmluva je uzavretá na 10 vagónov a  vo Zvolene v súčasnosti opravujú 5 azerbajdžanských lokomotív. V roku 2018 zároveň firma Vodohospodárske stavby dodala 753 logistických kontajnerov pre štátne azerbajdžanské železnice. V IT sektore je úspešná spoločnosť Gratex, ktorá vyvinula pre azerbajdžanské poisťovne IT systémy na spracovanie poistných udalostí.

Používaním stránok prevádzkovaných Marian Novota súhlasite s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby

Súhlasim